DÜNÝÄ

BM’den Türkmenistan’a büyük destek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısı gerçekleştirildi. Vilayet ve Aşkabat valisinin de davet edildiği toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın inisiyatifi üzerinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Sürdürülebilir Ulaştırma konulu yeni bir karar aldığını açıkladı. 20 Aralık 2017 tarihinde BM Genel Kurulu’nun 72.otumunun 74.toplantısında “Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için tüm ulaşım araçlarının arasındaki bağlantıların güçlendirilmesi” konulu karar alındı.

Türkmen tarafının çabalarıyla BM himayesinde ulaştırma sektöründe uluslararası işbirliğinin genişletilmesi için sistematik çalışmalar sürdürülüyor. 3-4 Eylül 2014 senesinde Aşkabat’ta ulaştırma konulu uluslararası konferans yapılmıştı. 19 Aralık 2014’de ise bu konferans kabul edilen Aşkabat Deklarasyonu kapsamında BM Genel Kurulu’nun 69.oturumunda “Sürdürülebilir kalkınma için uluslararası işbirliğinin sağlanmasında ulaşım transit koridorlarının rolü” konulu karar alınmıştı. 22 Aralık 2015 senesinde BM Genel Kurulu’nun 70.oturumunda Türkmenistan’ın önerisiyle transit ulaşım koridorlarının kurulması için karar kabul edilmişti. 26-27 Kasım 2016 tarihinde ise BM himayesinde 1.Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı yapılmıştı. Bunun akabinde bu sene BM Genel Kurulu’ndaki 74 ülkenin desteğiyle yeni bir karar alındı.

Bu karardan memnun kalan Türkmen Lider, bu karar kapsamında bir sonraki Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’nı Aşkabat’ta veya Avaza turizm bölgesinde yapılması için teklif etmek konusunda talimat verdi. Bunun yanı sıra Türkmen Lider, bu kararın basında geniş yer alması, eğitim kurumlarında detaylı bir şekilde anlatılması için talimatlarda bulundu.

Daha sonra maliye ve finanstan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Muradov, Türkmenistan'da uluslararası muhasebe ve finansal raporlama standartlarına geçiş konusunda bilgi verdi. Bu konuda Türkmen Lider bir karar imzaladı.

Yerli Firmalara Yeni Projeler

Bakanlar Kurulu’nda 2018-2024 sosyo-ekonomik kalkınma programı kapsamında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye yerli firmalar verilecek projeler görüşüldü. Bu bağlamda, yerli firmalara sanayi, tarım, ticaret ve hizmet sektörlerindeki inşa edilecek 56 proje teslim edilecek.

Ulaşım Hizmetleri Yaygınlaştırılacak

Bakanlar Kurulu’nda halka sunulan ulaşım hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalar değerlendirildi. Bu kapsamda Yutong ZK6729 D model orta sınıf otobüslerin ve Toyota Hiace marka minibüslerin hizmete sunulması beklenmektedir.

Ayrıca, Aşkabat-Kerki, Aşkabat-Türkmenbaşı ve Aşkabat-Daşoğuz tren seferlerinin sayısı arttırılacak. Bunun dışında uluslararası ve yerli uçak seferlerinin sayısının çoğaltılması gündeme getirildi. Aşkabat-Erivan-Frankfurt-Erivan-Aşkabat uçak seferinin başlatılması hedeflenmektedir.

Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi

Gelecek sene Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi sloganı rehberliğinde yapılacak kültürel faaliyetlerin programı onaylandı. 2018 yılı boyunca çeşitli konferanslar, sergiler, gezi turlarının yapılması hedeflenmektedir.

Yabancı Dil Eğitimine Büyük Önem

Toplantıda, Türkmenistan’da yabancı dil eğitiminin konsepti onaylandı. Bu konsept 3 aşamada hayata geçirilecek. İlk aşamada, 2018 yılında metodolojik destek, devlet standartlarının geliştirilmesi, ilgili müfredat ve programlar alanında dünya deneyimini öğrenmek planlanmaktadır. İkinci aşamada, 2019-2020 yıllarında, öğretmenlerin eğitimi ve yeniden eğitim sistemi, bu alandaki eğitimsel ve metodolojik temel iyileştirilecek. Üçüncü aşamada, 2021-2024'te yabancı dil öğretimi için sürekli, tutarlı ve birbiriyle ilişkili bir sistem oluşturulması planlanmaktadır.

Türkmen Lider bununla ilgili kararname imzalayarak, yabancı dil eğitim konseptini onayladı.

Meclis Yeni Yasalar Hazırlığında

Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu’nda yeni yasalar hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi. Bu bağlamda, ‘Ulaşım güvenliği’, ‘Televizyon ve Radyo Yayıncılığı’, ‘Araştırma Görevlilerinin Hukuki Statüsü’ ve ‘İpotek’ yasalarının hazırlıkları sürdürülüyor.

Ayrıca, 25 Mart 2018 tarihinde yapılacak parlamento seçimlerine yapılan hazırlıklar ele alındı.

Bakanlar Kurulu’nda askeri yetkililer ve valiler kendi alanlar ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkmen Lider bütün yetkililere Yeni yıla hazırlıkların yapılması konusunda talimatlar verdi. Ayrıca bir dizi kararlara imza attı.

İmzalanan Kararlar

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Yağşıgeldi Kakayev Cumhurbaşkanı’nın petrolgaz konularından sorumlu danışmanı görevine atandı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla 1 Ocak 2019’dan itibaren mülkiyet biçimine bakılmaksızın tüm işletmeler, kurumlar ve kuruluşlar uluslararası muhasebe ve finansal raporlama standartlarına geçecek.

– Türkmenistan Devlet Başkanı, yabancı dil öğretiminin iyileştirilmesi konseptini onaylayan Kararı ve bunun uygulanması için bir eylem planını imzaladı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler