JEMGYÝET

BM’den Dünya Bisiklet Günü mesajı

Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 3 Haziran Dünya Bisiklet günü olarak ilan edildi. Bu sene ilk defa kutlanacak bu bayram dolayısıyla BM resmi internet sitesinde haber ver aldı. Haberde BM ülkeleri bisiklet kullanmaya davet ediyor.  

Bisiklet, sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynayan güvenilir, çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Düzenli olarak pedal çevirenler, kendilerini kardiyovasküler hastalıklardan korurlar. Bisiklet taşımacılığının bu avantajları, her yıl 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü kutlamaya karar veren Genel Kurul üyelerinin dikkatini çekti.

Dünya Bisiklet Günü'nü 3 Haziran'da ilan etme kararı, Türkmenistan'ın inisiyatifiyle Genel Kurul tarafından kabul edildi. Bu kararın hazırlanmasında Rusya, Belarus ve Tacikistan gibi diğer ülkeler katkı sağladı. "Bu kadar popüler, ekonomik, uygun fiyatlı ve sağlık için çok önemli bir taşıma aracına yeterince ilgi gösterilmemiştir. Böylelikle bunun için girişimde bulunduk ” diye BM Haber Servisi'ne verdiği röportajda Türkmenistan’ın BM Daimi Temsilcisi Aksoltan Atayeva konuştu.

Bisikletler atmosfere sera gazı emisyonları üretmez ve sokak gürültüsünü arttırmaz. Bisikletlerin sokaklarda trafik kazalarına meydan verme olasılığı da daha düşüktür. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi’nin verilerine göre, ulaşım araçlarının meydan verdiği hava kirliliği sonucunda her yıl yaklaşık 500 bin kişi ölmektedir. Yol kazaları yılda 90 bin can almaktadır. Yaklaşık 70 milyon insan sokak gürültüsünden zarar görmektedir.

BM Genel Kurulu bisikletlerin tanıtımını teşvik etmek için tüm devletlere çağrıda bulunarak, bu kolay yönetilen, uygun fiyatlı, güvenilir ve çevre dostu araçların fiziksel ve zihinsel sağlığı güçlendirmeye yardımcı olduğunu vurguladı. BM uzmanları dünyanın tüm ülkelerini “dünyanın bisiklet ülkesi” olarak bilinen Danimarka'yı örnek almaya çağırıyor. Öğrencilerin ve Kopenhag’ın çalışan nüfusunun yaklaşık yüzde 50'si çalışma yerine ya da okula bisikletle gitmektedir.

TÜRKMENİSTAN’DA BİSİKLET GÜNÜ KUTLAMALARI

Dünya genelinde bu günün kutlanmasına öncülük eden Türkmenistan’da da Dünya Bisiklet Günü kutlanacak. Ülke genelinde toplu bisiklet yürüttüğü yapılacak ve 3 Haziran ülke genelinde araçsız gün ilan edildi. Sabahın 7’sinden akşam 7’ye kadar caddelerde sadece bisikletin kullanılmasına izin verilecek. 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi