JEMGYÝET

BM’den Aşkabat Önleyici Diplomasi Merkezi’ne büyük destek

Birleşmiş Milletler tarafından 2007 yılında Aşkabat’ta açılan Orta Asya Önleyici Diplomasi Merkezi’nin kuruluşunun 10.yıldönümü dolayısıyla önemli bir karar alındı. Bu merkezin üslendiği sorumluluklara büyük destek veren BM Genel Kurulu’nun 72.oturumunda “BM Bölgesel Önleyici Merkezi'nin Orta Asya'daki Rolü” isimli Karar kabul etti. Bu uluslararası belge, Aşkabat’taki Önleyici Diplomasi merkezinin küresel problemlerin çözümünde örgütün tutumunu güçlendirmesine ve bölgedeki önleyici diplomasinin teşvik edilmesine imkân sağlayacağı belirtildi. 
Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında video-konferans aracılığıyla gerçekleştirilen çalışma toplantısında, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov BM tarafından kabul edilen bu önemli karar hakkında bilgi verdi. 
Devlet Başkanı Türkmen halkının 2 önemli uluslararası olay – Aşkabat’taki BM Önleyici Diplomasi Merkezi’nin 10.yıldönümü ve BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen Karar ile tebrik etti. Türkmen Lider bu konuyla ilgili açıklamasında, Türkmenistan’ın BM tarafından tarafsızlık statüsünün iki defa tasdik edilen tek ülke olduğunu belirterek, Türkmenistan’ın tarafsız ülke olarak üslendiği yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve bunun sonucunda dünyada büyük saygı ve güven kazandığını ifade etti. 
Aralık 2007 senesinde Aşkabat’ta törenle açılan Orta Asya Bölgesel Önleyici Merkezi’nin bu süre içerisinde bölgedeki bütün sorunların barışçıl çözümüne ve aynı zamanda bölge ülkelerinin arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine imkân sağladığını söyleyen Devlet Başkanı, bölge ülkelerin desteği ile açılan bu merkezin Orta Asya ülkeleri ile başta Birleşmiş Milletler ve diğer saygın uluslararası örgütler ile işbirliğinin kurulmasına önemli koşullar oluşturduğunu kaydetti. 
Türkmen Lider, BM’nin Aşkabat’taki merkezinin Orta Asya ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma çıkarları kapsamın olumlu müzakereler yaptığını ifade etti. Bölge ülkelerin temsilcilerinin de katılımıyla güvenliği ve istikrarın sağlanması, su ve enerji kaynaklarının kullanımı, sınır ötesi suçlar ve yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele edilmesi, Afganistan’daki durumun istikrara kavuşması yönünde önleyici diplomasi metotlarından istifade edilerek, önemli sonuçların alındığını belirten Devlet Başkanı, BM Genel Kurulu’nun 72. Oturumunun 55.toplantısında kabul edilen “BM Bölgesel Önleyici Merkezi'nin Orta Asya'daki Rolü” isimli Kararın önemine dikkat çekerek, bu kararın alınmasına destek veren 57 ülke temsilcilerine teşekkür etti. 
Türkmen Lider, 25 yıldır BM üye olduklarını kaydederek, bu saygın uluslararası örgüt ile çok yönlü işbirliğinin stratejik temelde yürüttüklerini ifade etti. Devlet Başkanı, BM başta olmak üzere diğer uluslararası örgütler ve devletler ile siyasi, ekonomik ve kültür münasebetlerinin geliştirilmesine önem verdiklerini söyledi. 
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'taki BM Bölge Merkezi Aralık 2007'de açıldı. Merkez, anlaşmazlıkların barış içinde çözümü ve uluslararası desteğiyle diyalog yoluyla çatışmaların önlenmesi konularında Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan hükümetlerine yardım ediyor. Merkez, bölgesel örgütlerle yakından işbirliği yapıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Hazarüsti gaz geçirijisi taslamasyna ygrarly

Türkmen halkynyň Milli Lideri german işewürlerini hyzmatdaşlyga çagyrdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türkmen-german işewürler maslahatyna gatnaşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Merkezi Aziýanyň Prezidentleriniň Kansler Olaf Şols bilen duşuşygyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda 200-den gowrak desganyň gurluşygy alnyp barylýar

Türkmen halkynyň Milli Lideri: Ýewropa ugry Türkmenistanyň halkara energetika hyzmatdaşlygynyň gün tertibinde möhüm orun eýelär

Ata Watan Eserleri