JEMGYÝET

BM Önleyici Merkezi’nden 2018 etkinlikleri

BM Önleyici Diplomasi Merkezi (UNRCCA) Başkanı ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya German, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda 2017 yılının değerlendirmesi ve 2018 yılı için eylem planı doğrultusunda brifing düzenlendi. Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev’in de hazır bulunduğu yuvarlak masa etrafında gerçekleştirilen brifinge, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın çeşitli bakanlıkları ve kamu kuruluşlarından temsilciler, gazete editörleri, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı.

Bilgilendirme toplantısının başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, merkezi ofisi Aşkabat’ta bulunan BM Önleyici Diplomasi Merkezi’nin faaliyetleri hakkında kısaca bahsetti. Bakan Yardımcısı, bölgenin barışı, güvenliği ve sürdürülebilir kalkınması için önemli faaliyetlerde bulunan BM Önleyici Diplomasi Merkezi’nin 2017 yılında kuruluşunun 10.yıldönümünün kutlandığını belirtti.

Daha sonra söz hakkı alan, BM Önleyici Diplomasi Merkezi (UNRCCA) Başkanı ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya German 2017 yılının çok verimli geçtiğini, merkezin faaliyete başlamasının 10.yılını kutladıklarını, BM Genel Kurulu tarafından bu merkezin önemine yönelik bir kararın kabul edildiğini ifade etti. Bölgede barışın ve güvenliğin sağlanması ve krizlerin önlenmesi için faaliyet gösterdiklerini söyleyen Natalya German, 2018 yılının ilk ayının çok yoğun olduğunu, BM Genel Kurulu’nda bir dizi etkinliklerin yapıldığını, 19 Ocak’ta BM Güvenlik Kurulu’nda BM Önleyici Diplomasi Merkezi (UNRCCA) faaliyetleri hakkında rapor sunduğunu ifade etti.

Bölge ülkeleri ile 2018 yılında terör, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer tehditlere karşı mücadeleyi devam ettireceklerini söyleyen Natalya German, terörle ile mücadelede 3.aşama faaliyetlerine başladıklarını söyledi.

C5+1 GÖRÜŞMELERİNE DEVAM

Natalya German, Orta Asya ülkeleri ile Afganistan arasındaki işbirliğinin arttırılması için dışişleri bakanlığı seviyesinde C5+1 formatında görüşmeler başlattıklarını söyledi. Bunun ilkinin geçen sene Aralık ayında Aşkabat’ta yapıldığına dikkat çeken German, bu sene Orta Asya ile Afganistan Dışişleri Bakanları 2.toplantısının Kırgızistan’da yapmayı planladıklarını ifade etti. Kırgızistan’ın ziyaret ettiğini ve Kırgız tarafının bu toplantıya ev sahipliği yapmaya sıcak baktığını söyleyen German, 2018 yılının ikinci yarısında bu ülkenin turizm beldesi Issık Göl’de toplantının yapılacağını söyledi. German, bu toplantının Afganistan’ın bölgedeki ekonomik projelere dahil olması ve Afgan topraklarında barışın sağlanması için önemli olduğunu söyledi.

Natalya German, ayrıca Afganistan’ın kalkınması için Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Mart ayında düzenlenecek uluslararası konferansa da destek sağlayacaklarını söyledi. Bunun yanı sıra Semerkant’ta geçen sene başlatılan güvenlik amaçlı uluslararası konferansın devam ettirilmesi için Özbekistan Hükümeti’ne yardımcı olacaklarını ifade etti.

BM Önleyici Diplomasi Merkezi (UNRCCA) Başkanı German, 2018 yılı faaliyetleri arasında su diplomasinin de yer alacağını ifade etti. Bu konudaki faaliyetler kapsamında Türkmenistan’ın Aral’ı Kurtarma Fonu’nda başkanlığına ve Tacikistan’ın su konusundaki işbirliği girişimine destek vereceklerini söyledi.

GÜVENLİK VE KALKINMA AYRILMAZ İKİLİ

Natalya German, güvenlik ve kalkınmanın ayrılmaz ikili olduğuna dikkat çekerek, barışçıl çalışmalarda milletvekilleri ve genç nesilden istifade etmek istediklerini söyledi. Kalkınmada parlamenterlerin ve gençlerin rolünün önemli olduğuna dikkat çeken German, bu konuda bölge ülkelerinin milletvekilleri ile yakından işbirliği yapacaklarını söyledi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi