TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BM Genel Sekreteri’nin ziyareti değerlendirildi

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Aşkabat’ta gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.  Basın brifingine; diplomatik temsilciler, BM kurumları yetkililer, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Basın toplantısında yapılan açıklamada, Aşkabat’taki görüşmelerin uluslararası ve bölgesel örgütler ile işbirliğinde önemli bir adım teşkil ettiği belirtildi. Türkmenistan’ın BM ile işbirliğini geliştirdiği, enerji, ekoloji, su ve diğer alanlarda küresel derecede işbirliği yaptığı kaydedildi.

Ayrıca, basın toplantısında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın enerji alanındaki özellikle enerji kaynaklarının güvenli bir şekilde dış piyasaya çıkarılması yönünde uluslararası hukuk mekanizmaların kurulmasına yönelik girişimleri bahsedildi.

Bunun yanı sıra Türkmenistan ulaştırma diplomasi hakkında bilgi verildi. Çevre konusunda değinildi. Aşkabat’taki görüşmelerde bu alanda işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kalındığı ifade edildi.

Öte yandan, Türkmenistan ile BM işbirliğinin gündeminde terör, yasadışı silah kaçakçılığı gibi konuların yer aldığı belirtildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle