TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BM Genel Sekreteri Türkmenistan’da

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Asya turu kapsamında Türkmenistan’da resmi temaslarda bulundu. Dün akşam saatlerinde Aşkabat’a gelen Guterres, bugün sabah Oğuzhan Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü.

Türkmen Lider ile BM Genel Sekreteri önce baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Daha sonra Devlet Başkanı ile BM Genel Sekreteri aralarında Atavatan Türkmenistan Haber Ajansının olduğu çok sayıda yerli ve yabancı basın kurumlarına ortak basın açıklamasında bulundu.

Türkmenistan Devlet Başkanı basın açıklamasında, Antonio Guterres’in BM Genel Sekreteri sıfatıyla Türkmenistan’a ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini ve bu ziyaretten memnun kaldıklarını söyledi. BM ile ilişkilerine değer verdiklerini söyleyen Türkmen Lider, bu nedenle Guterres’in bu ziyaretinin önemli olduğunu ve Türkmenistan ile BM ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını ifade etti.

BM Genel Sekreteri ile enerji, ekoloji, ulaştırma gibi birçok alanda işbirliği konularını değerlendirdiklerini söyleyen Devlet Başkanı, geçen sene Aşkabat’ta düzenlenen 1. Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı ile ulaştırma alanındaki işbirliğine yeni seviyelere ulaşıldığını belirtti. Türkmen Lider, enerji alanında önemli işbirliği içerisinde olduklarını, enerji kaynaklarının istikrarlı bir şekilde dünya piyasasına ulaştırılması konusunda ortak çalıştıklarını belirtti.

Çevre konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Türkmen Lider, Türkmenistan’ın Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na başkanlık yaptığını ve bu alandaki çalışmalardan bahsedildiğini belirtti.

BM ile terör, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı gibi alanlarda da işbirliğini güçlendireceklerini söyleyen Devlet Başkanı, dünyadaki krizlerin sadece barışçıl yollarla çözülmesinin daha uygun olacağı konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Türkmen Lider, Birleşmiş Milletleri dünya güvenliğinin garantörü olarak gördüklerini ve dünyadaki krizlerin BM tüzüğü kapsamında çözülmesi gerektiğini ifade etti. Devlet Başkanı ayrıca, BM Genel Sekreterini bu sene Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na davet etti.

Daha sonra açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkmenistan’a 3’ncü defa ziyaret ettiğini, daha önce 2 kez BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Aşkabat’ta bulunduğunu belirtti. Türkmenistan’ın mülteciler konusundaki çalışmalarını takdir ettiğini söyleyen Guterres, Türkmen Lideri’nin başkanlığında ülkede vatandaşlık konusunda önemli işlerin yapıldığını belirtti.

Orta Asya turu kapsamında Türkmenistan’da bulunmaktan ve Türkmen misafirperverliğinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Guterres, Türkmen Lider ile enerji, ulaştırma, insan hakları gibi birçok konusunda görüştüklerini söyledi. Türkmenistan’ın Afganistan’a sağladığı desteği takdir ettiklerini söyleyen BM Genel Sekreteri, terör konusunda Orta Asya’ya yönelik yeni strateji belirlediklerini ve bununla ilgili Aşkabat’ta diğer Orta Asya ülkelerinin bakanları ile görüşeceklerini kaydetti.

Beyaz mermerle kaplı Aşkabat’ı sevdiğini, parkların ve cadde kıyılarının yeşil olması büyük bir başarı olduğunu kaydeden Guterres, beyaz ile uyumlaşan dünyanın güzel olduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri, Türkmenistan’ın dünyada barışın sağlanması yönündeki girişimlerini desteklediğini, BM Önleyici Diplomasi Merkezi’nin Aşkabat’ta bulunmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Orta Asya turunu Türkmenistan ile tamamlayan BM Genel Sekreteri, Aşkabat’ta BM-Orta Asya Diyaloğu kapsamında teröre karşı mücadele konferansına katıldı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle