TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BM Genel Sekreteri, Türkmenistan’a geliyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Asya turu kapsamında yarın Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gelecek.

BM Genel Sekreterinin bu ziyareti, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Kazakistan ziyareti dönüşünde gerçekleştirilen Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu toplantısında ele alındı. Türkmenistan son yıllarda uluslararası örgütler ve kuruluşlar ile ilişkilerini giderek güçlendiriyor. Bu alandaki en önemli işbirliği Birleşmiş Milletler ile yapılan ortaklık teşkil etmektedir.

BM Genel Sekreterinin bu ziyareti Türkmenistan ile BM ilişkilerini üst seviyelere taşıyacak. Aşkabat’taki görüşmelerde bir dizi anlaşmalara imza atılması hedefleniyor. Söz konusu anlaşmalar, karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin ivme kazanmasına katkı sağlayacak.

9 Haziran tarihinde Orta Asya turuna Kazakistan ile başlayan BM Genel Sekreteri Guterres, Astana’daki Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi’ne ve EXPO 2017 Fuarı’na katıldı. Daha sonra Guterres sırasıyla Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ı ziyaret etti. Yarın da Orta Asya turunun son durağı olan Türkmenistan’a gelecek.

Guterres’den önceki BM Genel Sekreteri Ban ki-moon, Haziran 2015’te Orta Asya ülkelerini ziyaret etmişti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle