JEMGYÝET

BM Genel Sekreteri, Türkmenistan’a geliyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Asya turu kapsamında yarın Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gelecek.

BM Genel Sekreterinin bu ziyareti, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Kazakistan ziyareti dönüşünde gerçekleştirilen Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu toplantısında ele alındı. Türkmenistan son yıllarda uluslararası örgütler ve kuruluşlar ile ilişkilerini giderek güçlendiriyor. Bu alandaki en önemli işbirliği Birleşmiş Milletler ile yapılan ortaklık teşkil etmektedir.

BM Genel Sekreterinin bu ziyareti Türkmenistan ile BM ilişkilerini üst seviyelere taşıyacak. Aşkabat’taki görüşmelerde bir dizi anlaşmalara imza atılması hedefleniyor. Söz konusu anlaşmalar, karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin ivme kazanmasına katkı sağlayacak.

9 Haziran tarihinde Orta Asya turuna Kazakistan ile başlayan BM Genel Sekreteri Guterres, Astana’daki Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi’ne ve EXPO 2017 Fuarı’na katıldı. Daha sonra Guterres sırasıyla Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ı ziyaret etti. Yarın da Orta Asya turunun son durağı olan Türkmenistan’a gelecek.

Guterres’den önceki BM Genel Sekreteri Ban ki-moon, Haziran 2015’te Orta Asya ülkelerini ziyaret etmişti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy