JEMGYÝET

BM Genel Sekreteri, Türkmenistan heyetini kabul etti

ABD’nin New York kentinde temaslarda bulunan Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. 

BM binasında gerçekleşen görüşmede, Guterres  BM ile Türkmenistan'ın yakın ve yapıcı işbirliğini farklı yönlerde geliştirildiğini kaydetti. Türkmenistan'ın güvenlik, mülteciler, göç konularında ve Orta Asya için Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi’ne verdiği destekten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca, bu yıl Türkmenistan'ın Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu'nun çalışmalarına aktif katılım sağladığını da söyledi.

Türkmen Dışişleri Bakan Yardımcısı, BM Genel Sekreteri’ne Türkmenistan Devlet Başkanı’nın selamını ileterek, Türkmenistan ile BM münasebetlerinin geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Bakan Yardımcısı, Genel Sekreter Guterres’in 2017 yılında Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyareti ve Küresel terörle mücadele konulu Üst Düzey Diyalog toplantısına katılmasının önemine değindi. Türkmenistan’ın diğer Orta Asya ülkeleri ile BM teşkilatlarının desteğiyle terörle mücadelede ortak eylem planının 3.aşamasının hazırlık çalışmalarına başladığını ifade etti.

Türkmen Dışişleri Bakan Yardımcısı, 18 Temmuz'da Türkmenistan heyetinin, Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forum Bakanlar toplantısına katıldığını, 2030 Gündeminin uygulanmasının Türkmenistan için önceliklerden biri olduğunu, Türkmenistan’ın BM ajanslarının desteğiyle, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ulusal planlarına adapte etmeye başlayan ilk devletlerden biri olduğunu belirtti.

Antonio Guterres, Türkmenistan’ın Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini hayata geçirmek konusunda verimli çalıştığını belirtti.

Türkmen heyeti ayrıca, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner ile görüştü. Görüşmede, Türkmenistan'ın 2019 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu’nda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Ulusal Gönüllü Değerlendirmesini sunmayı planladığı kaydedildi. Steiner, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın bu raporun hazırlanmasında Türkmenistan'a tam olarak destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Ayrıca görüşmede, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun üst düzey programlarına davet edildi.

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri