TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BM Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilcisi’nin Aşkabat ziyareti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) Başkanı Tadamichi Yamamoto, Aşkabat’ta temaslarda bulundu.

Yamamoto ve beraberindeki heyet, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulundu. Görüşmede, taraflar Afganistan ile etkin işbirliğinin genişletilmesinin, bu ülkede barış ve güvenliğin sağlanması ve uluslararası işbirliği konuları ele alındı.

Taraflar Afganistan’ı küresel bazdaki dev projelerde yer almasını sağlamak, özellikle Orta Asya bölgesindeki projelere çekmek konusunda görüş alışverişinde bulundular. Bu tür faaliyetlerin Afganistan’da barış ve güvenin sağlanmasına imkan sağladığı ifade edildi.

UNAMA heyeti, Afgan halkının barış ve huzur içerisinde hayat sürmeleri için yapılan kapsamlı çalışmalar için teşekkür etti.

Şu anda, Türkmenistan’ın girişimiyle Asya bölgesinin dev projesi niteliğini taşıyan TAPI doğal gaz boru hattının inşaatı devam etmektedir. Bu proje Afganistan’da yaklaşık 12 bin kişiye iş imkanı yaratacak ve her yıl devlet hazinesine 1 milyar dolar gelir sağlayacak.

Türkmenistan bunun gibi ulaştırma sektöründe de birçok projelere imza atmaktadır. Afganistan’ın katılımıyla Lapis Lazuli (Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye) ulaşım güzergahının oluşturulması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu güzergah ile ilk Afgan ihraç kaynaklı mallar, Türkiye’ye ve Avrupa pazarına ulaştırıldı.

 

Ýene-de okaň

Awazada sammit: Azerbaýjan, Türkiýe we Türkmenistan

Baş Redaktor

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Teswirle