JEMGYÝET

BK Toplandı : Avaza’da ECO Ulaştırma Bakanları Toplantısı yapılacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu (BK) toplantısı yapıldı. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Mayıs ayının başında Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza Turizm Bölgesi’nde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na (ECO) üye ülkelerin Ulaştırma Bakanlarının 9.Toplantısının yapılacağı duyuruldu.

AVAZA ÖNEMLİ ULUSLARARASI ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİÄžİ YAPACAK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 2 Mayıs’ta Avaza’da ulaştırma konulu uluslararası konferansa yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Türkmen Lideri’nin girişimiyle Avrasya bölgesinde bir dizi ulaştırma projelerinin hayata geçirildiğini kaydeden Bakan, Türkmenbaşı kentinde Uluslararası Deniz Limanı’nın inşasının son aşamasına gelindiğini ve ülkenin ilgili bakanlıkları ile bu dev projenin açılışı için hazırlıkların yapıldığını belirtti.

Bu bağlamda, Avaza’daki Kongre Merkezi’nde ulaştırma ve lojistik alanına ilişkin uluslararası konferansın yapılacağını ve 3 Mayıs’ta Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerin Ulaştırma Bakanlarının 9.Toplantısının yapılması teklif edildi.

Türkmen Lider, ulaştırma sektöründeki çalışmaların önemine değinerek, bu alandaki programların üst düzeyde hazırlık yapılmasını istedi.

ÖZEL SEKTÖRE 3 MİLYARLIK KREDİ

Bakanlar Kurulu’nda Devlet Başkanı’nın 16 Mart tarihinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nde gerçekleştirdiği toplantıda 2 proje için özel sektör temsilcilerine kredi verilmesi konusundaki kararın hayata geçirildiği kaydedildi. Türkmen Lider, ülkenin merkezi ile doğusunu birleştirecek Aşkabat-Türkmenabat otobanı için 2 milyon 300 milyon dolar, Lebap vilayetinde potasyum gübre fabrikasının inşası için de 600 milyon dolar kredi verilmesini istemişti.

Söz konusu kredinin Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne verildiği kaydedildi.

GARABOÄžAZ ÜRE ÜRETİM FABRİKASINDA SON AŞAMA

Toplantıda, Çalık Holding’in inşa ettiği Balkan vilayetindeki Garaboğaz üre üretim fabrikasının inşasında son aşamaya gelindiği duyuruldu. Yeni gaz-kimya tesisinin son teknoloji ile inşa edildiği, amonyak ve üre üretimi için teknolojik ekipman eksiksiz olarak monte edildiği, tesisin gaz türbini jeneratörü devreye alma işleri, azot ve oksijen üretimi için atölyelerde ve yardımcı buhar tesisatlarının tamamlandığı belirtildi.

AŞKABAT’A YENİ KONUT PROJESİ

Bakanlar Kurulu’nda Aşkabat’ın Gurbansoltan ece caddesi üzerinde 25,5 hektar alanda inşa edilecek konut projesi hakkında bilgi verildi. Proje kapsamında bu bölgede 54 daireli 8 katlı ve 36 daireli 9 katlı konutlar, 160 çocuk kapasiteli kreş, 720 öğrenci kapasiteli okul 400 araçlık otopark, 2 katlı 7 adet ticaret merkezlerinin inşa edilmesi planlanmaktadır. Bu proje 5 yıl içerisinde 2 aşamada inşa edilecek.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu’na davet edilen Merkez Bankası Başkanı, Devlet Hammadde Borsası Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Sağlık Bakanı kendi kurumlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Bunun yanı sıra Yüksek Kontrol İdaresi Başkanı, ülkenin birçok kurumunda özellikle Türkmenkimya kurumundaki denetleme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ayrıca, Türkmenistan Başsavcısı Türkmen Lideri’ni bilgilendirdi.

 

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri