JEMGYÝET

BK toplandı: 7 ayda 121 uluslararası anlaşma imzalandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu (BK) toplantısında 2018 yılının Ocak-Temmuz ayları değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi sektörlerindeki çalışmalar doğrultusunda rapor sundu.

7 AYDA 121 ANLAŞMA

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Ocak-Temmuz aylarında dış politikada yapılan faaliyetler doğrultusunda bilgi verdi. Bu dönemde Türkmen Lideri’nin bir dizi yurtdışı gezileri gerçekleştirildi. Türkmenistan’a yabancı ülke başkanları ziyaret etti.

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkeye 478 yabancı heyet geldi. Yurtdışına 335 Türkmen heyeti gönderildi. Uluslararası anlamada 167 çeşitli etkinlik yapıldı. Yabancı ortaklar ile 121 uluslararası anlaşma imzalandı.

Türkmenistan yabancı ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları ile düzenli olarak siyasi istişareler yapmaktadır. Bugünkü günde 146 ülke ile diplomatik ilişkiler kuruldu. Çeşitli iş forumları ve hükümetler arası ekonomik komisyonu toplantıları düzenli olarak yapılmaktadır.

EKONOMİK BÜYÜME YÜZDE 6,2

Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Temmuz aylarının ekonomik göstergeleri de ele alındı. Söz konusu dönemde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyüme yüzde 6,2’lik oranını korudu. Geçen yılın aynı dönemine göre, genel üretim yüzde 4,4 arttı.

2020 yılı Ulusal Kalkınma Programı kapsamında sosyal amaçlı 77 tesis, 32 su arıtma tesisi, 235 bin metrekare konut inşa edildi.

Ülkede özelleştirme çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Ayrıca dünyanın birçok ülkesinde üzerinde büyük bir hassasiyetle durulan dijital ekonomiye geçiş sistemi konusundaki faaliyetler ele alındı.

Söz konusu dönemde Devlet Mal ve Hammadde Borsası’nda 146 işlem gerçekleştirildi. Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'ne göre, yılın başından beri sanayi üretimindeki artış % 28,7, tarım ve gıdada % 55.1 oldu. Ticaret cirosu yüzde 2,1 arttı. Hizmet sektöründe iş performansı oranı yüzde 2 oranında artmıştır.

Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'nin ülkede üretilen ürünlerin ihracatını arttırması ve yurtdışında daha fazla Türkmenistan Ticaret Evleri’nin açılması konusunda çalışmalar yapması konusunda talimatlar verildi.

KİMYA SANAYİ GELİŞTİRME PROGRAMI HAZIRLANACAK

Bakanlar Kurulu’nda kimya sanayi sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar değerlendirildi. Ülke doğalgaz hammadde olarak kullanılarak, kimya sektöründe büyük yatırımlara imza atılmaktadır. Milyarlarca dolarlık yatırımlarla gübre fabrikaları ve çeşitli kimyasal madde üretim tesisleri kurulmaktadır. Bu alanda Türkmen kimya devlet kurumu önemli rol üslenmektedir.

Ülkenin devasa kimyasal hammadde kaynaklarının verimli kullanılması için Kimya Sanayi Geliştirme Programı’nın hazırlanması öngörülmektedir.

EÄžİTİM VE SPORDAKİ BAŞARILAR

Rapor döneminde Türkmen öğrencileri uluslararası bilim olimpiyatlarında 93 madalya kazandı. Türkmen üniversite öğrencileri se 14 madalya kazanma başarısı gösterdi.

Spor alanında 101 ülke çapındaki yarışlar ve 65 sportif etkinlikler yapıldı. Türkmen sporcuları 9 Dünya Şampiyonası’na, 22 Asya Şampiyonası’na ve 35 çeşitli uluslararası turnuvalara katıldı. Dünya Şampiyonası’nda 4, Asya Şampiyonalarında 58 ve diğer uluslararası trunuvalarda 82 olmak üzere topam 144 madalya kazanıldı.

Türkmen Lider, raporları dinledikten sonra yaptığı açıklamasında, ülke ekonomisinin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettirileceğini söyledi. 7 ayda 30'dan fazla büyük sanayi tesisi ve hayvan komplekslerinin hizmete açıldığını söyleyen Türkmen Lider yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alana sahip yeni konut binaları, hastaneler ve sanatoryum, anaokulları ve okulların inşa edildiğini belirtti. Devlet Başkanı bunlar için 3,5 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ifade etti.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri