TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Birleşmiş Milletler ’den Müjdeli Haber Geldi

Birleşmiş Milletler ’den müjdeli haber geldi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısında bu müjdeli haber değerlendirildi. BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) toplantısında, Türkmenistan 2018-2020 yıllar için BM Çocuk Fonu (UNİCEF) Yönetim Kurulu’na ve 2018-2020 yılları için Ekonomik ve Sosyal Konseyi Kadın Statüsü Komisyonu’na seçildi. Türkmenistan dış politikada yeni başarılara imza attı.

Bugünkü günde Türkmenistan Birleşmiş Milletler ’in 8 komisyonunun, komitesinin ve konseylerinin üyesi. Ayrıca, 5 kez BM Genel Kurulu Başkan Yardımcılığına seçildi.

Bu müjdeli haberi değerlendiren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu haberin Türkmenistan’da yapılan çalışmaların uluslararası toplum tarafından büyük değer verildiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, sağlık sisteminin modernleştirilmesi sonucunda halkın sağlık durumunun iyileştiğini, Türkmen halkının yaş ortalamasının arttığını, çocuk doğum oranının yükseldiğini, tütün kullanan insan sayısının önemli ölçüde azaldığını, uyuşturucunun yok edilmesi yönünde önemli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Devlet Başkanı, son yıllarda Türkmenistan’da 43 tane dünyadaki en son tıbbi cihazlar ile donatılan 43 sağlık merkezinin hizmete açıldığını belirtti.

Hâlihazırda da sağlık alanındaki reform çalışmaların devam ettiğini belirten Türkmen Lider, ülkede kadın-erkek eşitliğine büyün önem verildiğini kaydetti. Erkekler ile aynı zamanda kadınlarında önemli devlet görevlerinde yer aldığını söyleyen Devlet Başkanı, Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Annageldi Garacayev’e, Sapardurdu Toylıyev’ ve Raşid Meredov’a BM’nin önemli kuruluşları ile ilgili bir dizi etkinliklerin düzenlenmesini, Türkmenistan’ın yukarıda belirtilen BM kurumlarının çalışmaların katılması konusunda talimatlar verdi.

Türkmenistan ile BM ilişkileri bunlarla sınırlı kalmayacak. Türkmen Dışişleri Bakanlığı, BM’nin Ekonomik ve Sosyal Departmanı, diğer kurumları ile birlikte Aşkabat’ta BM Sürdürülebilir Kalkınma alanında İşbirliği Ofisinin ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için Eğitim Merkezi’nin kurulması yönünde çalışmalar yapıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle