JEMGYÝET

Bir Guinness rekoru daha : Toplu bisiklet eğitimi

1 Haziran günü Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı Aşkabat stadyumunda bisiklet sporu ile ilgili eğitim düzenledi. Guinness Rekorlar Kitabı'nın temsilcileri bu etkinliği dünyanın en büyük bisiklet eğitimi olarak ilan etti. Guinness Rekorlar Kitabı Temsilcisi ve Hakemi Şeyda Subaşı Gemici bu alandaki rekoru tasdik etti ve ilgili sertifikayı teslim etti.

Bu etkinliğe 3 bin 246 kişi katıldı. Eğitime katılanlara bisiklet kullanmak taktikleri yanı sıra bu ulaşım tarzının modern lojistik koşullarındaki rolü ve şehir sokaklarında güvenli sürüş kuralları hakkında bilgiler sunuldu.

Bu etkinlik, daha fazla vatandaşın bisikleti en yararlı ve çevre dostu ulaşım aracı olarak tercih etmeye başladığı Türkmenistan'da anlamlı bir etkinlik oldu.

Türkmenistan’da bisiklet kullanıma olan isteğin artması sonucunda bu alan ile ilgilenmeye başlayan yabancı şirket sayısı da artmaktadır. Fransız SMOOVE şirketi Aşkabat’ta ve Avaza turizm bölgesinde bisiklet kiralama sistemini devreye almak ile ilgili imkanlar ile tanıştı. Yabancı işadamlarına göre, Türkmenistan’da bisiklet sürmek için bisikletçilerin güvenlik önlemleri ve şehirlerin karayolu altyapısı ile uyumlu olarak mükemmel koşullar yaratıldığı kaydedildi.

Bilindiği üzere, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Türkmenistan’ın girişimiyle 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü olarak ilan edilmişti ve bu gün ilk defa dünya genelinde ve Türkmenistan’da coşkuyla kutlandı.

 

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär