TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

BDT Zirvesi 2019’da Aşkabat’ta yapılacak

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülke Devlet Başkanları zirvesi 2019 yılında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek. Bununla ilgili BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev açıklama yaptı.

BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev, Belarus’un başkenti Minsk şehrinde BDT’ye üye ülke temsilcilerinin toplantısının gerçekleştirildiğini ve bu toplantıda Türkmenistan’ın 2019 yılı dönem başkanlığı konseptinin tasarısının sunulduğunu ifade etti. Bu belgede gelecek sene örgütün dönem başkanlığına üslenecek olan Türkmenistan’da bir dizi etkinlikler düzenleneceği açıklandı.

Lebedev, önümüzdeki yıl Türkmenistan’da BDT Devlet Başkanları Zirvesi’nin Ekim ayında yapılmasının öngörüldüğünü ve bunun yanı sıra Mayıs ayında BDT Hükümet Başkanları toplantısının gerçekleştirileceğini ifade etti.

2018 yılında BDT dönem başkanlığını Tacikistan yürüttü. 29 Eylül’de Duşanbe’de BDT Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleştirilecek. Bu zirveden sonra dönem başkanlığı Tacikistan’dan Türkmenistan’a geçecek. Türkmenistan, daha önce de 2012 yılında BDT dönem başkanlığını yapmıştı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň wekiliýetiniň Özbegistana sapary

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň ýolbaşçylary HHR-iň Başlygyna gynanç bildirdi

Eýranyň energetika ministriniň Aşgabada sapary

Teswirle