JEMGYÝET

BDT tohumculuk toplantısı ve tarım fuarı

Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) başkanlığını yürüten Türkmenistan’ın ev sahipliğinde BDT Hükümetler arası Koordinasyon Konseyinin tohum üretimi konusundaki 22. toplantısı yapıldı. Toplantıya, ev sahibi Türkmenistan yanı sıra Rusya, Belarus, Kırgızistan, Özbekistan ve diğer ülkelerden tarım sektörüne yönelik sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda, BDT ülkelerinde ve Türkmenistan’da tohum üretimi ve fidanlık durumu hakkında bilgi verildi, bu alanda yapılan araştırma çalışmaları ve yöreye uyarlanmış yeni tür bitki çeşitlerinin üretimi bilgi paylaşımında bulunuldu.

BDT ülkeleri arasında, tarımsal sanayi üretiminin sürdürülebilir gelişimine hizmet eden çeşitli türlerde ve hibrit tohumların temininde, meyve ve sebze mahsullerinin ve üzümlerin ekiminde verimli bir işbirliğinin sağlandığı vurgulandı.

Bu bağlamda, BDT’de tohum üretimini yönetmek için bir bilgi ve analitik sistemin oluşturulması gündeme getirildi.

Ayrıca, Aşkabat’ta Türkmenistan’ın tarım sektöründeki başarılarını anlatan fuar ve Türkmenistan’ın tohum endüstrisinin başarıları ve daha güncel görevleri konulu uluslararası konferans düzenlendi.

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär