TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BDT ülkelerinin sanatçıları ve bilim adamları Aşkabat’ta buluşuyor

Türkmenistan’ın 2019 Bağımsız Devletler Topluluğu başkanlığı çerçevesindeki en kapsamlı etkinliklerinin birisi düzenlendi. 2006 yılından bu yana her sene BDT kapsamında örgüte üye ülkelerin sanat ve bilim dünyasının temsilcilerini bir araya getiren BDT Kültür ve Eğitim Forumu’nun 14’ncüsü gerçekleştirildi.

Başkent Aşkabat’taki Mekan köşkünde yapılan etkinliğe, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, BDT İcra Komitesi Başkanı ve Genel Sekreteri Sergey Lebedev, BDT Üye Devletlerinin İnsani İşbirliği için Devletlerarası Fonu Başkanı Polat Bülbüloğlu, BDT ülkelerden 200 civarında delege katıldı. Foruma, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi olmak üzere yabancı ve yerli basın mensupları katıldı.

TÜRKMEN VE RUS LİDERLERDEN KUTLAMA MESAJI

BDT Forumu Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ve Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin’in mesajı ile açıldı.

Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’da uluslararası düzeyde gerçekleştirilmekte olan böyle büyük çaplı bir kültürel etkinliğin ülkeler arasındaki olumlu işbirliğinin geliştirilmesi, sanat ve bilim alanındaki kazanımların karşılıklı olarak tanınması için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen BDT İcra Komitesi Başkanı ve Genel Sekreteri Sergey Lebedev, BDT ülkeleri arasında insani ve kültürel ortaklığın çok verimli bir şekilde geliştiğini, her yıl kültür, eğitim, bilim, kitap değişimi ve arşivleme, bilgi, kitle iletişim, spor, turizm, gençlerle çalışma alanlarında bir dizi etkinliklerin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Türkmenistan’ın bu Forum’a ikinci kez bu kadar yüksek bir seviyede ev sahipliği yaptığını söyleyen Lebedev, yapıcı ve anlamlı bir diyalog için mükemmel fırsatlar sağlandığını belirtti. Bunun Türkmenistan’ın BDT’nin ortak insani değerlerini koruma ve geliştirme arzusunun açık bir göstergesi olduğuna kaydetti. BDT Üye Devletlerinin İnsani İşbirliği için Devletlerarası Fonu Başkanı Polat Bülbüloğlu ise konuşmasında, BDT kapsamında özellikle son dönemde eğitim ve gençlerin bu alandaki faaliyetlerinin teşvik edildiğini kaydetti.

Forumun ana teması “BDT kapsamında ortak insani alanı: kültür, bilim, eğitim alanındaki diyalog” olarak belirlendi. Bu çerçevede bir dizi oturumlar yapılarak, özellikle eğitim, kültür ve diğer alanlardaki işbirliği olanakları değerlendiriliyor.

BDT YILDIZI ÖDÜLÜ

Forum kapsamında BDT’nin en önemli ödüllerinden birisi olan BDT Yıldızı ödülünün yeni sahiplerine törenle takdim edildi. Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan tanınmış bilim ve sanat dünyası temsilcileri bu ödüle layık görüldü. Ödülün para ikramiyesi 2 milyon ruble.

Türkmenistan’dan Milli Konservatuarı’n profesörü, Türkmenistan’ın ünlü sanatçısı Atageldi Garyağdıyev bu ödüle layık görüldü.

Ýene-de okaň

Ministrler Kabinetiniň giňişleýin mejlisi indiki hepde geçiriler

Türkmenistanyň Prezidentine goşun generaly harby adynyň nyşany gowşuryldy

Türkmenistanyň Döwlet migrasiýa gullugyna täze ýolbaşçy bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle