TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BDT Genel Sekreteri Türkmenistan’da

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bağımsız Devletler Topluluğu’nda Türkmenistan başkanlığında düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Aşkabat’a gelen BDT İcra Kurulu Başkanı, Genel Sekreteri Sergey Lebedev’i kabul etti.

BDT Genel Sekreteri, Türkmenistan Lideri’ne BDT kapsamındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik sağladığı destekten dolayı teşekkür etti. Türkmenistan’ın başkanlığında Aşkabat’ta insani alandaki işbirliğinin genişletecek 14.BDT Kültür ve Eğitim Forumu’nun ve tohumculuk alanında BDT Hükümetler arası Koordinasyon Konseyi’nin toplantısının yapılacağını ifade etti. Türkmenistan’ın başkanlığında Ekonomik Konsey ve BDT Dışişleri Bakanları Konseyi, Ekonomik Forum gibi birçok etkinlikler gerçekleştirildi.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın BDT ülkeleri ile her alanda işbirliğinin geliştirilmesine önem verdiğini kaydetti. Görüşmede, Aşkabat’ta yapılacak etkinlikler ele alındı.

Türkmenistan daha önce de BDT çerçevesinde kültür alanında bir dizi etkinliklere ev sahipliği yapmıştı. 2012 yılında Mari, 2016 yılında Daşoğuz şehirleri BDT Kültür Başkentleri ilan edilmişti ve bununla ilgili bir yıl boyunca bir dizi kültürel faaliyetler gerçekleştirilmişti. Ayrıca, 2012 yılında 7.BDT Kültür ve Eğitim Forumu yine Aşkabat’ta yapılmıştı.

Kabulde, taraflar ekonomik işbirliği konuları ele aldılar. 31 Mayıs’ta düzenlenecek BDT Başbakanlar Zirvesi, BDT ülkelerin katılacağı Birinci Hazar Ekonomik Forumu ve diğer önemli görüşmelere hazırlıklar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu Genel Sekreteri, İcra Kurulu Başkanı Sergey Lebedev Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret etti. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede BDT düzeyinde Aşkabat’ta  yaklaşmakta olan etkinlikler ele alındı.

Özellikle toplantıda, BDT Üye Devletlerinin 14.Kültür ve Bilim Forumu’na yapılan hazırlıklar yanı sıra 15-16 Mayıs tarihlerinde planlanan BDT Tohum Üretimi Hükümetler arası Koordinasyon Konseyi toplantısı ele alındı.

Taraflar ayrıca BDT içindeki yaklaşan zirve toplantıları için hazırlık sürecini değerlendirildi. Özellikle, 31 Mayıs’ta BDT ülkelerinin Hükümet Başkanları Konseyinin (Başbakanlar Zirvesi) hazırlık konusu masaya yatırıldı.

Toplantıda Lebedev, bu yıl BDT’de Türkmenistan başkanlığında örgüte üye ülkeler arasındaki bağların güçlendirilmesi için önemli olduğunu ve Türkmenistan ile karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerin geliştirilmesinin BDT’nin öncelikli görevlerinden biri olduğunu vurguladı.

 

Ýene-de okaň

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Wolodin: Türkmenistan bilen gatnaşyklarymyza möhüm ähmiýet berýäris

Teswirle