JEMGYÝET

BDT dönem başkanlığına hızlı başlangıç

2019 yılı itibariyle Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) başkanlığına üslenen Türkmenistan hızlı bir başlangıç yaptı. Belarus’un başkenti Minsk kentinde bulunan BDT merkezinde bir dizi programlara başkanlık eden Türkmenistan, örgütün İnsani İşbirliği İçin Devletlerarası Fonu’nun heyetini kabul etti.

Söz konusu heyet, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda ve birçok bakanlıkta temaslarda bulundu. İnsani İşbirliği İçin Devletlerarası Fonu’na Azerbaycan’ın ve Türkmenistan’ın halk sanatçısı Polad Bülbüloğlu başkanlık ediyor. Polat Bülbüloğlunun başkanlığındaki heyette Rusya Devlet Başkanı’nın uluslararası kültür işbirliğinden sorumlu özel temsilcisi Mihail Şvidko, İnsani İşbirliği İçin Devletlerarası Fonu İcra Direktörü Anatoli İksanov yer aldı.

Kültür Bakanlığı’na yapılan görüşmede, Türkmenistan’ın BDT dönem başkanlığı döneminde Aşkabat’ta BDT ülkelerinin Sanat ve Bilim insanlarının 14.forumun yapılmasına yönelik hazırlıklar ele alındı. Mayıs ayında yapılacak 2 günlük forumun programı ve ‘Topluluğun Yıldızları’ devletlerarası ödül töreni değerlendirildi.

Ayrıca, BDT Devlet Başkanları’nın kararıyla 2019 yılının Kitap yılı ilan edilmesi kapsamında yapılacak çeşitli kültürel etkinlikler görüşüldü. Bu bağlamda, yazarların sempozyumu, kitap fuarları ve diğer etkinliklerin yapılması teklif edildi.

Eğitim Bakanlığı’ndaki görüşmede, bilim ve eğitim alanındaki işbirliği, üniversite öğrencilerinin araştırma projelerinin desteklenmesi, ekoloji alanındaki işbirliği ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmede, ortak etkinliklerin programı değerlendirildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy