JEMGYÝET

BDT Dışişleri Bakanları, Türkmenistan’ın teklifini görüşecek

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı, 6 Nisan tarihinde Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenecek.

Örgüte üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda, ülkeler arasındaki işbirliğini öngören 13 belge üzerinde görüş alışverişinde bulunurken, Türkmenistan’ın teklifi de ele alınacak.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 2021 yılında BDT kapsamında Mimarlık ve Kentsel Gelişim Yılı olarak ilan edilmesi konusunda proje tasarısını hazırladı. Bakanlar toplantısında bu teklif görüşülecek ve onaylanması beklenmektedir. Türkmen Lider, geçen sene Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen BDT Devlet Başkanları Zirvesi’nde bu teklifini sunmuştu.

Dar formatta yapılacak toplantıda, delegasyon başkanları uluslararası gündemindeki konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunacak ve BDT kapsamındaki işbirliğini ele alacak.

Bunun yanı sıra 2019-2023 yılları arasında Suçlarla Mücadele için Ortak Tedbirler Programının taslağı Dışişleri Bakanları’na sunulacak.

BDT Dışişleri Bakanları Konseyi, 1993 yılında dış politikayı düzenleyen bir yapı olarak kurulmuştur. Bakanlar toplantılarında anlaşmaların taslağı üzerinde görüşler alınıyor ve Devlet ve Hükümet Başkanları’nın görüşmeleri için gönderilmesi konusunda karar alınıyor. Bugüne kadar Dışişleri Bakanlar toplantısının 63’ü yapıldı ve 1018 belge kabul edildi.

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri