TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

BDT Başbakanlar Zirvesi, Aşkabat’ta yapıldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Hükümet Başkanları (Başbakanlar ) Zirvesi gerçekleştirildi. İnovasyon gelişme, fikri mülkiyet haklarının korunması, gümrük kontrolü gibi pek çok konunun ele alındığı zirveye, BDT Başkanı ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlık etti.

Toplantıya, Azerbaycan Başbakanı Novruz Mamedov, Belarus Başbakanı Sergey Rumas, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Özbekistan Başkanı Abdulla Aripov, Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mger Grigoryan, Moldova BDT Büyükelçisi Viktor Soroçan, Tacikistan Başbakan Yardımcısı Davlatali Saidov ve BDt İcra Sekreteri Sergey Lebedev katıldı.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu binasında yapılan toplantıyı, çok sayıda yabancı basın mensupları ile birlikte Atavatan Türkmenistan dergisi de takip etti. Toplantı, ilk önce heyet başkanlarının aile fotoğrafı çektirmesi ile başladı. Ardından heyet başkanları dar alanda bir görüşme gerçekleştirildi. Daha sonra heyetler arası görüşmelere geçildi.

Heyetler arası görüşmelerde konuşan Türkmen Lider, BDT kapsamında ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. BDT kapsamındaki ülkeler arasında işbirliği için büyük potansiyellerin olduğunu ifade eden Türkmen Lider, enerji, ulaştırma, lojistik, üretim ve diğer alanlarda işbirliğinin genişletilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Devlet Başkanı, BDT Başbakanlarını Ağustos ayında Avaza turizm bölgesinde düzenlenecek Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na davet etti.

BASIN TOPLANTISI

BDT Başbakanlar Zirvesi sonrasında BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, basın toplantısı gerçekleştirdi. Sergey Lebedev, zirvenin çok verimli geçtiğini, heyet başkanlarının özellikle ekonomik işbirliğinin genişletilmesine yönelik önemli kararlar aldığını ifade etti. Üst düzeyde yapılan toplantıya Ukrayna’nın davet edildiğini ve ancak bu ülkeden bir katılım olmadığına dikkat çeken Lebedev, BDT örgütünün kapanacağına dair söylemlerin olduğunu ve bunun doğru olmadığını bu zirvenin de gösterdiğini söyledi. Heyet Başkanları’nın 2030 yılına kadar inovasyon gelişme yönünde bir program kabul ettiklerini kaydeden Lebedev, Türkmen tarafına ev sahipliğinde ötürü teşekkür etti.

Lebedev ayrıca, 25 Ekim 2019 tarihinde bir sonraki BDT Başbakanlar Zirvesi’nin Moskova’da yapılacağını ve gelecek sene BDT başkanlığına Özbekistan’ın üsleneceğini kaydetti.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov zirvenin önemine değinerek, BDT ülkeleri arasında enerji, ticari, ekonomi ve diğer alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi yönünde kararlı adımların atıldığını belirtti.

 

Ýene-de okaň

Russiýa Türkmenistana sanly parlament kitaphanasyny döretmegi teklip etdi

Astana Halkara maliýe merkeziniň wekiliýetiniň Aşgabada sapary

Türkmenistan Özbegistana suwuklandyrylan gaz kömegini berer

Teswirle