BIZNES

Başkent Aşkabat’ta 1320 adet Modern Daire Daha inşa edildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında yürütülen geniş kapsamlı kalkınma programı kapsamında başkent Aşkabat farklı bir şekilde güzelleşiyor. Şehrin yeniden inşa edilmesi ve yeni konutların, alışveriş merkezlerinin, parkların inşa edilmesi konusunda ciddi yatırımlar gerçekleştiriliyor.

Bu kalkınma süreci çerçevesinde Aşkabat’ın inşasının 14.etabındaki projeleri teslim edildi. Aşkabat’ın güneybatısındaki Bitarap Türkmenistan ve Garaşsızlık ile Oguzhan ve G.Ezizov caddelerinin arasındaki cadde boyunca 23 adet 12 katlı modern konutların açılış gerçekleştirildi. Toplu konut açılışına katılan Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, çocuklar ile birlikte cadde boyunca yürüyerek, konutlardaki yaşam standartları ile ilgilendi.

14.etabda inşa edilen 23 konut 12 katlı ve bazı konutlarda 44 daire, bazılarında ise 66 daire bulunmaktadır. Toplam 1320 daire yeni ev sahiplerine kapılarını açtı. Bütün konutların ilk katında gıda ve diğer ürünlerin satıldığı dükkanlar yerleştirildi. Ayrıca, toplu konut projesi kapsamında 160 çocuk kapasiteli kreş de hizmete açıldı.

Konutların 13’ü Türkmenistan’ın çeşitli bakanlıkları ve kamu kurumlarının şiparişi üzerine inşa edildi. Geri akaln 10 konut ise Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Derneği siparişi üzerine yapıldı. Sözkonusu konutların büyük çoğunluğu Türkmen inşaat firmaları tarafından inşa edildi. Bu projede, sadece bir yabancı şirket yer aldı.

Daha önce inşaat pazarında yabancı şirketlere fazla projeler verilirken, son dönemde Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un desteğiyle yerli inşaat firmalarının inşaat tecrübesini arttırdı. Şimdi Türkmen firmalarının inşaat kalitesi yabancı şirketlerden geri kalan bir yanı yok.

Konutların projelendirme çalışmaları Türkmen firmalar ve Türkmenistan İnşaat Bakanlığı uzmanları tarafından hazırlandı. Projelerde çevre düzenlenmesi, çocukların oyun alanı, spor alanı, çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği alan ve otopark yer aldı.

Başkent Aşkabat’ta inşa edilen toplu konut projesinin 14.etabının temeli Temmuz 2014 tarihinde atılmıştı.

Geçen sene Aşkabat’ta inşa edilmekte olan toplu konut projesinin 13.etabı hizmete açılmıştı. Bu etapta 30 tesis hizmete açılırken, bunun 12’sini idari binalar, geri kalan 11’ini konut oluşturmuştur.

Ayrıca, toplu konut projesinin 15.etabındaki çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Bu proje kapsamında 12 katlı 18 adet konut inşa edilecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda 40 milliard 230 million kubmetr tebigy gaz öndürildi

Türkmenistan Özbegistanyň esasy söwda hyzmatdaşy

Eýranda 1.7 million awtoulag öndüriler

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň hem-de Eýran Yslam Respublikasynyň serhet wekilleriniň ikinji duşuşygy

Türkmenistanda “akylly” gaz hasaplaýjy enjamlary gurnalar

“Sanly karz” ulgamy hyzmaty ornaşdyrylýar