DÜNÝÄ

Başkent Aşkabat : Milyonluk şehir

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen video-konferansı çalışma toplantısında kentsel dönüşüm programı ele alındı. Her hafta başında Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri ile görüşen Türkmen Lider, ülkenin başkenti Aşkabat’ın genişletilmesi ve modern kent durumuna getirilmesi konusunda ilgili yetkililerden bilgi almaktadır.

Birleşmiş Milletler raporuna göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 66’sının şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Bu yüzden yaşanabilir şehirler kurmak büyük önem taşıyor. Türkmenistan’da bu alanda büyük adımlar atılmaktadır. Başta başkent Aşkabat olmak üzere ülkenin diğer şehirlerinde de kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilmektedir.

Ülkenin önemli yönetim ve finans merkezi olan Aşkabat’ta yeşil alanların oluşturulması, sosyal hizmetlerin iyileştirilmesi, yeni altyapı projelerin hayata geçirilmesi ülke yönetiminin önem verdiği öncelikli alanlardan birisidir.

Video-konferans toplantıda, Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev, Aşkabat’ın nüfusunun 1 milyonu aştığını kaydederek, şehrin sınırlarının genişletilmesi yönünde hazırlanan teklifi sundu.

Türkmen Lider, şehrin nüfusunun artması nedeniyle sosyal şartların iyileştirilmesi bakımından şehrin sınırlarının genişletilmesi yönündeki teklifi destekledi. Devlet Başkanı, Aşkabat’ta yeni ilçenin oluşturulmasının önemli olacağına dikkat çekerek, bu konu ile ilgili Meclis’e tekliflerin sunulmasını istedi.

Son yıllarda Aşgabat'ta inşaat projeleri hızlı bir şekilde hayata geçirilmektedir. Şehirde yeni yaşam siteleri kuruluyor. Geçtiğimiz aylarda Aşkabat’ın batı kısmında binden fazla aile için büyük bir konut kompleksi inşa edilmeye başlandı. Aşkabat’ın yeniden kurmanın 16.etabında yüksek katlı binaların 16 tanesi 12 yeri inşaat firması tarafından inşa edilecek. Şehrin diğer bölgelerinde de altyapısı projeleri devam ettirilmektedir.

Video-konferans toplantısında Türkmenistan’ın diğer vilayetlerindeki çalışmalar değerlendirildi. Valiler, kendi bölgelerindeki ulusal kalkınma programı kapsamındaki inşaat projeleri, tarım sektöründeki faaliyetler hakkında bilgi verdi.

 

 

Ýene-de okaň

COP-28: 30 milliard dollarlyk howa gaznasy dörediler

Ata Watan Eserleri

Antoniu Guterriş: 2023-nji ýyl iň yssy ýyl boldy

Türkmenistan we Azerbaýjan gümrük pudagynda hyzmatdaşlygy ösdürýärler

Türkmenistanyň Bitaraplygynyň 28 ýyllygy mynasybetli geçiriljek çäreler

Türkmenistan Adalatçysynyň Gruziýa sapary

Dubaýda СOP-28 halkara maslahaty başlaýar

Ata Watan Eserleri