JEMGYÝET

Başkan adayı Cumanazar Annayev: Türkmenistan’ın daha da kalkınması için çalışacağım

12 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimi dönemine giren Türkmenistan’da adaylar seçim beyannamesinde bulunuyor. 9 adayın katıldığı seçimde adaylar bir bir televizyonda süre alarak, seçim vaatlerinde bulunuyor. Mari vilayet vatandaşlar grubu tarafından aday gösterilen Mari vilayet vali yardımcısı Cumanazar Annayev, katıldığı televizyon programında Türkmenistan’ın daha da kalkınması için çalışacağını açıkladı.

Başkan adayının seçim beyannamesinde yer alan vaatleri şu şekilde;

– Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık statüsü gereğince ülkenini uluslararası arenadaki itibarının arttrılması, bütün ülkeler ile dostane ilişkilerin kurulması için çaba göstereceğiz.

– Bütün ülkeler ile uzun vadeli işbirliği çerçevesinde karşılıklı çıkara dayalı münasebetlerimizi arttıracağız.

– Ülke ekonomisinin önemli sektörlerinin başında gelen tarım sektörüne özel önem vereceğiz. Ekin alanlarının tuzlanmasını önlemek, tarım ürünlerinin üretim rekoltesini arttırmak, su kaynaklarını rasyonel kullanmak için dünya tecrübesinden istifade edeceğiz.

– Ekin alanlarının sulama sistemlerini yeniden geliştireceğiz. Nehir ve kanallardaki su kaynaklarını verimli kullanmak için çeşitli tesisler inşa edeceğiz.

–  Uluslararası standartlara uygun olarak pamuk ve buğday ve diğer ürünlerin tohum üretimi yapan araştırma enstitülerini kuracağız. Bu durum, tarım ürünlerinin rekoltesini arttıracak.

– Ülke büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının artırılmasını hedefleyeceğiz. Bu nedenle, özellikle hayvancılık daha ön plana çıkacak. Bu da, ülke halkının et ve et ürünlerine olan temel ihtiyacı karşılanacak.  

– Türkmenistan dev enerji ülkesidir. Ülkenin petrol ve gaz rezervlerinin sayısı çok büyük. Türkmen gazının ihracatını çeşitlendirmek için çalışmaları devam ettireceğiz.

– Ülke genelinde birçok petrol ve doğalgaz yatakları bulundu. Onların sanayiye kazandırılması için büyük yatırımlar yapılmaktadır. Mevcut boru hatlarının verimli çalışmasını sağlayarak, enerji kaynaklarını yurtdışı pazarlarına çıkaracağız.

– Çevreyi koruma ana gündemimiz. Yeşillendirme çalışmalarını sürdüreceğiz. Üretim tesisleri ve fabrikalarda çevreye zararsız teknolojilerin kullanılmasına gayret göstereceğiz.

– Ülke genelinde bütün imkanları bulunan konutları inşa etmeyi devam ettireceğiz. Türkmen ekonomisinin çeşitlendirilmesine özen göstereceğiz.

– Tekstil sektörüne önem vereceğiz. Mecvut tekstil fabrikalarını son teknoloji ile donatacağız. Ülke genelinde yeni fabrikalar kuracağız. Bu alanda yabancı ülkelerin tecrübesinden faydalanarak, kaliteli tekstil ürünleri üreterek, dış piyasaya çıkaracağız. Türkmenistan’ın tekstil sektörü önde gelen sektörlerden biri olarak bilinmektedir ve dünya standartlarına seviyesine çıkarmak için çalışmaya ihtiyaç vardır.

– Avaza turizm bölgesindeki çalışmaları devam ettireceğiz.

– Ülkede hızlı bir şekilde kaliteli yollar inşa edeceğiz, bu alanda uluslararası standartlara çıkacağız. Ulaştırma ve iletişim sektörünün geleceğine büyük umut bağlanıyor. Bu nedenle, uluslararası ulaştırma koridorlarının kurulması için önemli yatırımlar yapılmaktadır.

– Her sene düzenli olarak memur ve emekli maaşlarını, öğrenci burslarını ve devlet yardım paralarını arttıracağız.

Cumanazar Annayev’in Biografisi

26 Ağustos 1966 yılında Mari vilayeti Sakarçage ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1995 yılında S.A.Niyazov Ziraat Üniversitesi’nden mezundur. 1983-2013 yıllarında Sakarçage ilçesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Aralık 2013’de Mari vilayet vali yardımcısı görevine atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri