JEMGYÝET

Bangladeş, Türkmenistan’a büyükelçi atadı

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı ile yakından ilgilenen Bangladeş, Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Bangladeş Büyükelçisi Majibur Rahman Bhuyan, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, güven mektubunu sundu.

Görüşmede, Bangladeş büyükelçisine Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti ve ülkedeki sosyo-ekonomik kalkınma programı, Türkmen halkının huzurlu bir hayat sürmesi için hayata geçirilmekte olan dev projelere hakkında detaylı bilgi verildi.

Yabancı diplomat, Türkmenistan’ın uluslararası arenadaki itibarının yüksek olduğuna dikkat çekerek, tarafsızlık statüsünün önemli rol oynadığını kaydetti. Konuk diplomat, Türkmenistan’ın son yıllardaki ekonomik büyüme rakamları bunun göstergesi olduğunu ifade etti. 

Ayrıca, görüşmede ülkeler arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, özellikle kültür, turizm ve spor alanlarında daha fazla işbirliği yapılabileceği belirtildi.

Bunun yanı sıra Türkmenistan ile Bangladeş arasındaki parlamento arası münasebetlerin de tesis edilmesi konusu değerlendirildi.

Öte yandan, Bangladeş Büyükelçisi, aynı gün Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda kabul edildi. Bu görüşmede de, ülkelerin karşılıklı çıkarları doğrultusundaki işbirliği alanları masaya yatırıldı.

Bangladeş’in Tahran büyükelçisi görevini de yapan konuk diplomat, temasları kapsamında Türkmenistan’ın birçok bakanlığında görüşmelerde bulunacak.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi