BIZNES

Ban ki-moon BM Aşkabat temsilcileri daha heyecanlı çalışmaya davet etti

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle görevi devredecek Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-moon, 10 yıllık görev süresinin Türkmenistan’daki uluslararası konferans ile tamamlayacak. Aşkabat’taki Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’na katılan Genel Sekreter Ban, Aşkabat’ta açılışını yaptığı BM Türkmenistan Ofisi’nde Birleşmiş Milletler temsilcilerine daha heyecanlı çalışmaya davet etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile açılış gerçekleştiren Ban ki-moon, BM temsilcileri ile bir araya geldi. 3’ncü kez Türkmenistan’a geldiğini ve en son geçen sene Haziran ayındaki Aşkabat ziyareti hakkında konuşan Ban ki-moon; “Son kez Türkmenistan’a doğum günümde ziyaret etmiştim. Türkmen tarafı bana çok güzel bir hediye hazırlamıştı. Sayın Devlet Başkanı bana bir sürpriz yaparak, BM’nin resmi dilleri olan 6 dilde kutlama mesajı iletilmişti” dedi. 

Türkmenistan Lideri’ne destekleri için şükranlarını ileten Ban ki-moon, BM temsilcilerini daha enerjik çalışmaya davet etti.  Yeni binada daha öncekilere göre, fazla mesai yapılması gerektiğinin altını çizen Genel Sekreter, yen binanın New York’taki kendi ofisinden daha büyük olduğunu ve büyük bir memnuniyetle burada çalışmak istediğini söyledi.

Ban ki-moon, Türkmenistan Hükümeti’nin bu desteklerine cevaben dünya barışı, güvenliği ve istikrarlı kalkınma için daha fazla çalışması gerektiğinin önemine değindi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer