DÜNÝÄ

Bakanlar ve Devlet Güvenlik Konseyi’nin Ortak Toplantısı yapıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar ve Devlet Güvenlik Konseyi ortak toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konular ele alındı. Bakanlar ve Devlet Güvenlik Konseyi ortak toplantısı öne çıkan haber başlıkları şöyle;

Orta Asya-Japonya Dışişleri Bakanları Toplantısı

Orta Asya-Japonya Dışişleri Bakanları toplantısı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılacak. Japonya ile Orta Asya bakanları bir araya getirecek 6.olağan toplantı, Türkmenistan’ın dönem başkanlığında yapılacak.

Toplantıya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Japonya Dışişleri Bakanları katılacak. Bakanlar toplantısında küresel ve bölgesel konular, güvenliği ve barışın sağlanması, Afganistan’ın kalkınması değerlendirilecek.

Ayrıca, Orta Asya-Japonya formatında ticari, ekonomik, yatırım, ekoloji ve diğer alanlardaki işbirliği konuları masaya yatırılacak. Toplantı sonrasında ortak bir dizi belgeler imzalanacak.

Türkmenistan Hazar’dan yurtdışına gübre ihraç edecek

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetindeki Garaboğaz kentinde yeni deniz limanı inşa edilmektedir. Bu liman aracılığıyla kimya sanayi sektörüne ait ihraç kaynaklı ürünler yurtdışına gönderilecek. Garaboğaz kentinde Türk Gap İnşaat şirketi, Japon Mitsubishi Corporation ortağı ile yıllık üretim kapasitesi 1 milyon 155 bin tonu bulan karbamid fabrikası kuruyor. Bu fabrikada üretilecek gübre deniz aracılığıyla yurtdışına ihraç edilecek.

Bugünkü güne kadar deniz altında fizibilite çalışmaları yapıldı. İnşaat ve montaj çalışmaları başladı. Liman aracılığıyla her gün 3 bin 500 ton yük göndermek mümkün olacak. 

Uluslararası Ev Eşyaları Fuarı Düzenlenecek

Aşkabat’ta Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Fuar merkezinde 2-4 Mayıs tarihinde Uluslararası Ev Eşyaları Fuarı düzenlenecek. Yabancı ve yerli firmalar kendi ürünlerini tanıtacak.

Bakanlıklar, kamu kuruluşları, yerli firmalar ve yurtdışından gelecek şirketler, beyaz eşya, mobilya gibi evde günlük hayatta kullanılan eşyaları sergileyecek.

Dünya Türkmenleri Toplantısı

16 Mayıs tarihinde Aşkabat’ta Dünya Türkmenleri Birliği’nin 20.olağan konferansı yapılacak. Türkmenistan Anayasası Günü ve Mahtumkuli Şiir Günü arifesinde yapılacak toplantıda, Türkmenistan’daki başarılar anlatılacak.

Ayrıca, Bakanlar ve Devlet Güvenlik Konseyi ortak toplantısında 4 Mayıs’ta Türkmen-Filistin İş Forumu’nun düzenleneceği haber verildi. Türkmenistan-Ukrayna hükümetler arası Ekonomik Konseyi’nin Türkmen tarafının üyeleri belirlendi. Kamu Hizmetleri Enstitüsü’nün inşasındaki son durum değerlendirildi. 2 bin öğrenci kapasiteli eğitim kurumu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılına hazır edilecek. Yüksek eğitim kurumuna ilk sene 400 öğrenci alınacak ve 12 alanda eğitim verilecek. Eğitim ücretli olacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

  

 

Ýene-de okaň

Dewid Kameron palow tagamyna haýran galdy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Mejlisiniň wekilleri Gruziýada saparda bolýarlar

Abu-Dabide Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygyna bagyşlanan çäre geçirildi

Ertir Parižde Türkmenistanyň göçme energetika forumy öz işine başlar

Özbegistan bilen Beýik Britaniýa täze resminamalara gol çekişdi

Ulag ulgamynda hyzmatdaşlyk etmek boýunça Türkmen-rumyn iş toparynyň mejlisi geçirildi