JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu’nun Genişletilmiş Toplantısı: Ocak-Mart ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ocak-Mart aylarının değerlendirildiği geniş katılımlı Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, vilayet, ilçe ve şehir valileri, rektörler, gazete editörleri ve diğer yetkilileri katıldığı toplantıda, sosyo-ekonomik kalkınma programı değerlendirildi ve Bakanlar Kurulu’nda görev değişikliğe gidildi.

EKONOMİK BÜYÜME YÜZDE 6,2

Ocak-Mart aylarındaki makroekonomik göstergeler ülke ekonomisinde istikrarlı bir büyümenin devam ettiğini gösterdi. GSYİH büyüme oranı yüzde 6,2 düzeyindedir. Bütün vilayetler üretim ve sosyal amaçlı tesislerin inşası devam etmektedir. 3 ayda 5 milyar manat düzeyinde yatırım gerçekleştirildi.

Rapor döneminde, ulaştırma ve haberleşme sektöründe göstergelerde artış yaşanmıştır. Ocak-Mart aylarında, 2018 yılının aynı dönemine göre, her tür ulaşım alanlarına yönelik kargo taşımacılığında yüzde 6,4, yolcu taşımacılığında yüzde 4 artış görülürken, iletişim hizmetlerindeki artış yüzde 2,7 oranına ulaştı. Tarımsal ürünlerin üretimi için büyüme oranı yüzde 28,2 düzeyindedir.

İlk çeyrekte, genel ürün üretiminde özel sektörün payı yüzde 63,3 seviyesine ulaşmıştır. Söz konusu dönemde 55 tesis özelleştirildi ve 46,9 milyon manat devlet bütçesine aktarıldı. 2019 yatırım programı yüzde 12,9 düzeyinde uygulandı. Yatırımların yüzde 45,1’i üretim alanına, yüzde 54,9'u ise sosyo-kültürel tesislerin inşaatına yönlendirildi.

Türkmenistan’da turizm sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra finans ve maliye sektöründe dijital sisteme geçişin hızlandırılması yönünde bir dizi talimatlar verildi. Ülke yetkililerinin dijital sistem konusunda bilgi alması için Devlet Akademisi’nde özel kursların verilmesi sağlanacak.

Bunun yanı sıra inşaat sektöründeki projelerin devlete teslim sisteminin iyileştirilmesi öngörüldü. Devlet komisyonu tarafından kabul edilen inşa edilen projelerin hızlı bir şekilde sipariş veren kuruma devredilmesi konularında çalışmalar yapılacak.

Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı'na göre, rapor döneminde toplam ticaret hacmindeki artış yüzde 27,6 olmuştur. Aynı zamanda, perakende ticaret cirosu yüzde 24,4, toptancı – yüzde 29,8 oranında artmıştır. İşletmeler tarafından üretilen ürün hacmi yüzde 11,4 oranında artmıştır.

Bu süre zarfında, Türkmenistan Devlet Emtia ve Hammadde Borsası 6 bin 931 sözleşmenin imzalandığı 60 ticaret seansı düzenledi. Toplam kar yüzde 40,9 arttı. Ticaret ve Sanayi Odası'nda sunulan hizmet hacmi yüzde 10,2 oranında artmıştır.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmalar, sanayi üretimini yüzde 13,1, tarım ve gıda sektörünü yüzde 5,8 oranında artırdı.

Devlet Başkanı, petrol üretiminin arttırılması için yatırımların çekilmesi, sektörden verim alınması için gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

Türkmen gazının çeşitli yollarla dünya piyasasına ulaştırılmasının devam ettirilmesi, TAPİ doğalgaz boru hattı projesinin hızlandırılması konusunda bir dizi talimatlar verdi. Petrol ve gaz işleme sektörüne yeni teknolojilerin çekilmesi öngörülmektedir.

Bunun yanı sıra Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile diğer devletlerin bakanlıkları arasında düzenli olarak istişareler yapılmaktadır. Yabancı ortaklarla verimli ticaret, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla, ilk çeyrekte Hükümetler arası Türkmen-Kazak ve Türkmen-Kore Komisyonları, “Türkmenistan-Avrupa Birliği” Ortak Komitesi, Türkmen-Bahreyn, Türkmen- Kore ve Türkmen-Alman iş forumları gerçekleştirildi. Aynı zamanda, 5 Nisan'da Hükümetler arası Türkmen-Rusya Ekonomik İşbirliği Komisyonu yetkilileri Moskova'da bir toplantı düzenledi.

Türkmenistan Meclisi tarafından ilk çeyrekte 10 yasa ve 10 Meclis kararı kabul edildi. Milletvekilleri, 22 uluslararası etkinliğe katıldı. 31 Mart tarihinde ara seçimler yapıldı.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri rapor sundu. Valiler mevsimlik tarım işleri, bölgedeki sosyo-ekonomik kalkınma programı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri