JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Mayıs Ayları Değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Ocak-Mayıs ayları değerlendirildi. Ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, 5 ayındaki ekonomik göstergeler göz doldurdu.

Ocak-Mayıs Aylarında ekonomik büyüme 6,3

Türkmenistan’da 2017 yılının ilk beş ayında ekonomik büyüme 6,3 oranına ulaştı.  Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 6,3 oranında olduğu dönemde, sanayide yüzde 2,9, inşaatta yüzde 4,1, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10,8, ticarette yüzde 9,5, hizmet sektöründe ise yüzde 10,2 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı. 

2016 yılının ilk 5 ayı ile kıyaslandığında, toplam üretimde yüzde 3,1 oranında, ortalama aylık ücretlerinde yüzde 9,1 oranında artış görüldü. Devlet bütçesinin gelir seviyesinin 6,43 milyar manat, gider seviyesinin ise 6,40 milyar manata ulaştı.

Ocak-Mayıs aylarında Devlet hammadde borsasında 101 işlem seansına düzenledi ve 8 milyar 556 milyon manat tutarında 4759 anlaşma imzalandı. Söz konusu dönemde Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 7,58 milyon manat tutarında hizmet verildi ve 2,3 milyon manat gelir sağlandı. 5 ayda 11 dev fuar ve 10 uluslararası düzeyde konferans düzenlendi.

Bakanlar Kurulu’nda ülke ekonomisinin istikrarlı büyümesi için bir dizi talimatlar verildi. Devlet kurumlarının özelleştirilmesi, yeni iş alanlarının oluşturulması gündeme getirildi.

Özel Sektörde Üretim Arttı

Türkmenistan’da 2017 yılının ilk 5 ayında özel sektörde üretim alanında önemli artışlar görüldü. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından 255 milyon manat sanayi ürünleri, 395 milyon manat tarım ürünleri üretilmiştir ve bu alanda  yüzde 43,3 ve yüzde 31,7 oranında büyüme gerçekleştirildi. Yerli firmalar tarafından 1,9 milyar manat tutarında inşaat çalışmaları yapıldı.

Ayrıca, Türkmen firmalar hizmet sektöründe 404 milyon manatlık iş yaptılar.

200 Yabancı Heyet Ziyaret Etti

2017 yılının Ocak-Mayıs aylarında Türkmenistan’a 201 yabancı heyet geldi. Söz konusu dönemde 386 Türkmen heyeti yurtdışına gönderildi.

5 ay içerisinde 89 uluslararası anlaşma imzalandı. Yurtiçinde ve yurtdışında 106 konferans organize edildi. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile diğer ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişare toplantıları devam etmektedir ve 5 ayın içerisinde söz konusu toplantıların 19’su gerçekleştirildi.

Türkmen Çocuklarına Tatil İmkânı

Türkmenistan’da Mayıs ayının sonu itibariyle okullarda tatil başladı. Tatil döneminde çocukların kamp yapmaları için devlet tarafından imkânlar oluşturuldu. Aşkabat’a yakın mesafede yer alan Gökdere tatil beldesindeki 14 çocuk kampında ilk etapta 7095 çocuk, Avaza turizm bölgesinde 1783 çocuk, vilayetlerdeki 6 yeni kamplarda 1500 çocuk kamp yapacak.

Ocak-Mayıs aylarında Türkmen öğrenciler uluslararası bilim olimpiyatlarında 11 altın, 24 gümüş ve 35 bronz olmak üzere toplam 70 madalya kazandı. Bunun yanı sıra öğrenciler internet olimpiyatlarında 52 altın, 26 gümüş ve 53 bronz madalya kazanma başarısı gösterdi.

Türkmen üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler ise çeşitli uluslararası olimpiyatlara katılarak, 4 altın, 6 gümüş ve 11 bronz olmak üzere 21 madalya kazandı. İnternet olimpiyatlarında 145 madalya kazanıldı. 

Ocak-Mayıs aylarında Türkmenistan’da 131 spor turnuvaları düzenlendi. Türkmen sporcular 71 uluslararası turnuvaya katılarak, 132 altın, 119 gümüş ve 124 bronz olmak üzere toplam 375 madalya kazandı. Sporcular, Bakü’de 12-22 Mayıs tarihlerinde düzenlenen İslami Danayışma Oyunları’nda ise 2 altın, 4 gümüş ve 7 bronz olmak üzere toplam 13 madalya kazandı.

Buğday hasadı 7 Haziran’da başlıyor

Türkmenistan’ın pamuktan sonra en önemli tarım ürünü olan buğday hasadına sayılı günler kaldı. Bakanlar Kurulu’nda 7 Haziran tarihinden itibaren başta Ahal olmak üzere Balkan, Lebap ve Mari vilayetlerinde 7 Haziran’da, Daşoğuz vilayetinde ise 14 Haziran tarihinde buğday hasadına başlanması kararlaştırıldı.

Ülke genelinde buğday hasadı için çalışmalar öncesinden başlandı. Yurtdışından dünyaca ünlü firmaların biçerdöverleri satın alındı. Mevcut olan tarım makineleri hazır hale getirildi.

Türkmenistan’da pamuk ile buğday önemli tarım ürünleridir. Ülkenin önemli tarım arazilerinde buğday ile pamuk ekilmektedir. Pamuk hasadıyla ülkede tekstil sektörü dünyada büyük rağbet gören ürünlere imza atmaktadır. Buğday da son yıllarda bol miktarda üretilmektedir ve yurtdışına buğday ihracatına başlanmıştır.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara