TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Ekim ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında Ocak-Ekim 2017 tarihlerindeki ekonomik göstergeler değerlendirildi.

İlk olarak, ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Muradov, sosyo-ekonomik göstergeler hakkında bilgilendirdi. Bu bilgiler kapsamında, ekonomik büyüme yüzde 6,4 oranında tutuldu. Bu dönemde sanayi de yüzde 3,9, inşaatta yüzde 2,9, ulaştırma ve iletişimde yüzde 11,1, tarımda yüzde 4,9 ve hizmet sektöründe yüzde 9,7 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı. 10 ayın sonuçlarına göre, ortalama maaşlar yüzde 8,9 oranında arttı. Bu dönemde bütçenin gelir kısmı 17,2 milyar manat, gider kısmı 17,1 milyar manat seviyesine ulaştı.

2020 kalkınma programı kapsamında kırsal kesimin hayat şartlarının iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar kapsamında sosyal ve kültürel amaçlı 5 tesis inşa edilirken, 438,1 kilometre uzunluğunda mühendislik çalışmaları yapıldı, 922.1 bin metrekare yaşam alanı inşaatı gerçekleştirildi. Şu anki durumda 64 tesisin, 30 su arıtma tesisinin, 382,2 bin metrekare yaşam alanının inşası devam ediyor.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ARTIŞ

Ocak-Ekim döneminde ülke genelinde 20 milyar 24 milyon kilovat/saat elektrik üretildi. Bunun 3 milyar 99 milyon kilovat/saati yurtdışına ihraç edildi. İhracatta 100,1 oranında artış görüldü.

Bu arada söz konusu dönemde Türkmenistan Devlet Mal ve Hammadde Borsası’nda 203 işlem gerçekleştirilerek, 14 bin 968 sözleşme imzalandı.

EÄžİTİM ALANINDAKİ BAŞARILAR: TOPLAM 400 MADALYA

2017 yılın 10 ayında Türkmen öğrencileri katıldıklarını Uluslararası bilim Olimpiyatları’nda önemli başarılara imza attı. Bu dönemde 11 altın, 25 gümüş ve 44 bronz olmak üzere toplam 80 madalya kazandılar. Gençler  söz konusu dönemde katıldıkları internet olimpiyatlarında 57 altın, 29 gümüş, 57 bronz olmak üzere toplam 143 madalya kazanmayı başardılar. Üniversite öğrencileri ise Ocak-Ekim döneminde  bilim olimpiyatlarında 5 altın, 9 gümüş ve 14 bronz olmak üzere 28 madalya, internet üzerindeki katıldığı bilgi yarışmalarında 45 altın, 47 gümüş, 59 bronz olmak üzere 151 madalya sahibi oldular.

Öte yandan, Konya şehrinde düzenlenen robot teknoloji yarışmasında Türkmen Devlet Ulaştırma ve İletişim Enstitüsü ekibi, En iyi proje çalışması dalında birinciliği aldı.

 Bu arada, Türkmen sporcular 101 uluslararası turnuvaya katılarak, 745 madalya kazandı. Bunun 250’si altın, 227’si gümüş ve 268’si bronz.

DIŞİŞLERİ BAKANLIÄžI ÇALIŞMALARI

Ocak-Ekim döneminde Türkmenistan’a Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 368 yabancı heyet geldi. Türkmenistan’da ve yurtdışında 179 konferans ve çeşitli düzeyde görüşmeler yapıldı. Türkmen Dışişleri Bakanlığı ile diğer ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi görüşmeler devam ediyor. Bu süre zarfında 34 görüşme gerçekleştirildi. Yabancı ülkeler ile ticari, ekonomik, kültür ve diğer alanlardaki işbirliğinin arttırılması için 14 Hükümetler arası ortak komisyon toplantıları ve 8 ikili iş forumları düzenlendi.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nda Ekonomik Suçlarla Mücadele Kurumu Başkanı’nın raporları dinlendi. Kurum tarafından ülkenin birçok bakanlıklarında, kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan çalışmalar sonrasında ciddi suçlar ortaya çıktığı hakkında raporlar sunuldu.

Devlet Başkanı, rüşvetle mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettirileceğini belirterek, sadece yolsuzlukla ilgili bazı gerçekleri açıklamak ile kalınmayıp, bu olumsuz olguyu ortaya çıkaran nedenleri ve koşulları ortadan kaldırmak konusunda bazı talimatlar verdi.

DEVLET BAŞKANI’NIN ATAMA KARARI

Bakanlar Kurulu’nda Devlet Başkanı atama kararına imza attı.

Bu karar çerçevesinde Türkmenistan’ın Roma Büyükleçi Berdimurat Recebov, aynı zamanda İspanya Büyükelçisi görevine atandı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Gazagystanda Merkezi Aziýanyň iň uly metjidi açyldy

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýanyň daşary işler boýunça döwlet ministriniň Türkmenistana sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri

Ýaponiýada täze hökümet düzüldi

Ata Watan Eserleri