TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Bakanlar Kurulunda Ocak ayı değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında Ocak ayının ekonomik durumu değerlendirildi. Toplantıya başlamadan önce Devlet Başkanı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak ilan edilmesi dolayısıyla ülke halkını tebrik etti.

Türkmen Lider, bu nedenle Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının bazılarına talimatlar verdi. BM Genel Kurulu’nun Kararı çerçevesinde uluslararası konferansın yapılması, okullarda ve yüksek eğitim kurumlarında Türkmen Tarafsızlığı ile ilgili derslerin verilmesi, basında tarafsızlık statü ile ilgili halkı bilgilendirmek amacıyla makalelerin yayınlanması öngörülmüştür.

Daha sonra toplantının diğer gündem maddeleri değerlendirildi. 2016 yılının makroekonomik rakamları tekrar dillendirildi. GSYH’nin yüzde 6,2 oranda büyüdüğü ülkede, sanayide yüzde 1,1, inşaatta yüzde 4,3, ulaşım ve iletişimde yüzde 10,7, ticarette yüzde 14,1, tarımda yüzde 9,9 ve hizmet sektöründe yüzde 10,4 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı. Geçen yıl ülke genelinde 59,5 milyar manat yatırım gerçekleştirildi.

Köylerin kalkındırılması programı kapsamında Ocak ayının sonu itibariyle 28 su ve kanalizasyon arıtma tesisleri, 62 bina ve sosyal tesisler, 782.600 metrekare alana sahip konut projelerinde inşaat çalışmaları devam ediyor. 213 tesiste inşaat çalışmaları sona ererken, 107 projede çalışmalar sürdürülmektedir.

OCAK AYINDA EN İYİ BÜYÜYEN SEKTÖR

Ocak 2017’de en iyi büyüme rakamlarına ulaştırma sektöründe yakalandı. Türkmenistan Denizcilik ve Nehir Ulaştırma Devlet Kurumu yapılan çalışmalarda önemli artış görülerek, yük taşımacılıkta büyüme hızı yüzde 101 oldu. Demiryolu, havayolları kurumlarında da aynı tempo yakalandı ve 100’ün üzerinde rakamlara ulaşıldı.

2017 yılının Ocak ayı itibariyle Türkmenistan’da perakende ticaret hacmi yüzde 17 oranında büyümüştür.

Bu arada, ülke genelinde 2017 yılının ilk ayında 2 milyar 234 milyon kilovat-saat elektrik üretildi. Ayrıca, Ocak ayında Türkmen öğrencileri katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarında 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Öte yandan, Ocak ayı boyunca düzenlenen uluslararası turnuvaların 5’sine katılan Türkmen sporcuları, 5’i altın, 4’ü gümüş ve 3’ü bronz olmak üzere toplamda 12 madalya elde ettiler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle