TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Bakanlar Kurulu’nda İmzalanan Kararlar

  • Türkmenistan Devlet Başkanı, bilim dallarında yüksek lisans ve doktora çalışmaları ve klinik çalışmalar için belirlenen kotaların onaylanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı Yönetmeliği ve Türkmenistan Su Yönetimi Devlet Komitesi Yönetmeliği’ni onaylayan kararnameler imzaladı.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı Türkmenhovayolları Ajansı’nın, Lebap vilayetinin Kerki kentinde havalimanının tasarımı ve inşası için Gündogdy yerli firması ile bir sözleşme imzalamasını sağlayan Kararı imzaladı. Karar kapsamında saatte 100 yolcuya hizmet verecek havaalanının inşaat çalışmaları Mayıs 2019’da başlayacak ve proje Nisan 2021’de teslim edilecek.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı, Aşkabat Belediye Başkanlığı’na Sport Yıldız yerli firma ile Çandıbil ve Bekreve caddelerinin kavşağında Bisiklet anıtının inşası edilmesi ve projelendirmesine yönelik anlaşma imzalamasına yetki veren kararname imzaladı. Kararname kapsamında inşaat işleri Mart 2019’da başlayacak ve Mayıs 2020’de teslim edilecek.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı, iç ekonomide pazar ilişkilerinin gelişimini sürdürmek, fiyatlandırmayı (tarifeleri) ve tüketicilerin sosyal korumasını daha da iyileştirmek amacıyla  önemli mallar, ürünler, işler ve hizmetler için üretim ve teknik amaçlı fiyatların (tarifelerin) düzenlemesinin devlet tarafından belirlenmesine tabi olunmasına yönelik kararnameyi imzaladı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda metanol önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistan konteýner gatnawlary baradaky Ylalaşyga goşular

Ulag boýunça türkmen-rus topary dörediler

Teswirle