JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu’nda dış politika öncelikleri anlatıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Yeni yıl öncesindeki diplomatik temsilcilerin katılımıyla Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin dış politika öncelikleri anlatıldı. Büyükelçi atamaları gerçekleştirildi ve ayrıca 2019 yılının sloganı belirlendi.

YENİ YILIN SLOGANI: TÜRKMENİSTAN BAŞARILAR ÜLKESİ

Türkmenistan’da son yıllarda her yeni yıla girildiğinde bir slogan seçilmektedir. Bu slogan çerçevesinde ülkede çeşitli etkinlikler ve önemli faaliyetler gerçekleştirilmektedir. 2018 yılı malum olduğu gibi, Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı olarak adlandırıldı ve bu yıl süre zarfında tarihi kervan yolunun önemi anlatıldı ve bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi. Tarihi İpek Yolu güzergahında Lapis Lazuli yeni ulaşım koridoru aracılığıyla Afganistan Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan üzerinden Türkiye’ye bağlandı.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, 2019 yılının sloganı hakkında bilgi verdi. Meclis Başkanı, 2018 yılında dünya ekonomisindeki sıkıntılara rağmen, Türkmenistan ekonomisinde istikrarlı büyüme gerçekleştirildiğini, ülkede geniş çaplı reformların devam ettirildiğini, çok sayıda Türkmen vatandaşının yeni evlerine taşındığını söyledi. Meclis Başkanı, halkın her kesiminde gelen teklif doğrultusunda 2019 yılı ‘Türkmenistan Başarılar ülkesi’ yılı olarak ilan edilmesini önerdi.

Türkmen Lider, halktan gelen teklife sıcak bakarak, bu konuda çalışmaların yapılmasını ilgili yetkililerden istedi.

DIŞ POLİTİKADA YENİ ATILIMLAR

Daha sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 2017-2023 dış politika konsepti çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi.  Bugünkü günde Türkmenistan 146 ülke ile diplomatik ilişkileri tesis etti, 47 uluslararası örgüte üye. Türkmenistan’ın yurtdışında 38 büyükelçilik, konsolosluk ve daimi temsilcilikleri faaliyet göstermektedir. Türkmenistan’da yabancı ülkelerin 35’sinin büyükelçiliği ve 15 uluslararası örgütün temsilciliği bulunuyor.

Türkmen Lider, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü kapsamında Türkmenistan diplomasinin önemli yönleriyle ilgili eğitim merkezinin açılmasına, enstitünün kuruluşu, Dışişleri Bakanlığı’nın kuruluşuna yönelik kararnamelere imza attı.

Daha sonra Türkmen Lider dış politika önceliklerini belirledi. Türkmenistan’ın bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanmasında önemli rol oynadığını kaydeden Devlet Başkanı, ulusal ekonomide önemli başarıların kazanıldığını, yabancı yatırım için cazip ülke olduklarını söyledi.

Her sene ülke ekonomisine büyük miktarlarda yatırımların yapıldığını, bunun akabinde dış ticaret hacminin düzenli olarak arttığını ifade etti. İnşaat, sanayi ve diğer sektörlerde büyük başarıların kazanıldığını söyleyen Türkmen Lider, sanayileşme ve dijital ekonomiye geçiş için hummalı çalışmaların yapıldığını kaydetti.

2017-2023 Türkmenistan dış politika konsepti kapsamında dünya ülkeleri ile ikili münasebetlerin güçlendirildiğini, uluslararası örgütler ile sıkı işbirliğinin yapıldığını belirtti.

“Komşu ülkeler ile yakından işbirliği yapıyoruz. Bu ülkeler ile çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendiriyoruz” diyen Türkmen Lider, buna bu sene zarfında Azerbaycan Afganistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının resmi ve çalışma ziyaretlerinin örnek teşkil ettiğini belirtti. Bu ülkeler ile enerji, ulaştırma ve ticari alandaki işbirliğine büyük önem verildiğini söyledi.

“Bu sene TAPİ doğalgaz projesinin Afgan kısmının inşası start verildi. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik ve fiber optik hattının temeli atıldı. Serhetabat-Turgundi demiryolu hizmete açıldı. Avaza turizm bölgesinde Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye (Lapis Lazuli) Transit ve Taşımacılık anlaşmasına üye ülke bakanlar konferansı yapıldı” diye konuşan Türkmen Lider, Tacikistan ve Kırgızistan ile de işbirliğinin genişletildiğini kaydetti.

Asya-Pasifik ülkeleri ile işbirliğinin arttırılacağını söyleyen Devlet Başkanı, Çin, Japonya, güney Kore ve Malezya gibi ülkeler ile düzenli diyalog içerisinde olunması gerektiğini ve bu ülkelerin iş dünyası temsilcilerini Türkmenistan’daki ekonomik projelere çekilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği ile işbirliğinin hem ikili ve çok yönlü geliştirilmesine önem vereceklerini söyleyen Türkmen Lider, güvenlik, enerji, ulaştırma, ticaret ve ekoloji alanındaki işbirliğinin genişletmeye hazır olduklarını söyledi. Ayrıca, ‘Avrupa Birliği-Orta Asya’ formatındaki diyaloğunda güçlendirilmesinden yana olduklarını ifade etti.

Rusya’nın Türkmenistan stratejik ortağı olduğunu ve bu ülkeyle her alandaki işbirliğinin genişletilmesi yönünde çalışacaklarını söyleyen Devlet Başkanı, Ermenistan, Gürcistan, Belarus, Ukrayna ve Moldova ile münasebetlerin arttırılacağını belirtti.

Türkiye ile dost münasebetlerin geliştiğini söyleyen Devlet Başkanı, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin çok yönlü işbirliğinin ve Orta Asya ile Ortadoğu arasındaki münasebetlerin güçlendirilmesine katkı sağladığını ifade etti.

Türkmen Lider, Güney Asya’nın Hindistan ve Pakistan gibi ülkeleri ile münasebetlerin karşılıklı güven prensipleri kapsamında sürdürüleceğini kaydetti.

Arap dünyası ülkeleri ile işbirliğinin güçlendirildiğini söyleyen Türkmen Lider, Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE gibi ülkelere yaptıkları ziyaretlerin önemli olduğunu söyledi.

ABD ile işbirliğinin devam ettirileceğini söyleyen Devlet Başkanı, öncelikle Orta Asya’da güvenliğin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında diyaloğun sürdürüleceğini kaydetti.

Latin Amerika bölgesindeki G20 bünyesinde bulunan Brezilya, Meksika ve Arjantin gibi ülkeler ile işbirliğinin hızlandırılması gerektiğini, Afrika ülkeleri ile işbirliğine başladıklarını ve bu bağlamda Afrika Birliği, Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri ile münasebetlerin kurulması gerektiğini söyledi.

Kazakistan’da Hazar Denizi’nin hukuki statüsüne yönelik konvansiyonun imzalandığına dikkat çeken Türkmen Lider, Hazar’a kıyısı olan ülkelerdeki büyükelçilere bu sözleşme kapsamında işbirliğinin kurulması yönünde çalışmaların yapılmasını istedi.

Aral denizinin kurtarılması yönündeki çalışmalara değinen Devlet Başkanı, Avaza’da yapılan Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun kurucu ülke Devlet Başkanları Zirvesi’nde BM’nin Aral için özel programının hazırlanması yönünde anlaştıklarını kaydederek, Türkmenistan’ın BM’nin New York, Cenevre ve Viyana’daki daimi temsilcilerine bu alanda çalışmaları hızlandırılmasını istedi.

Türkmen Lider ayrıca, su, enerji ve ulaştırma alanındaki uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi yönündeki çalışmaların devam ettirilmesini istedi.

BAKANLIK BÜNYESİNDE 2 YENİ DEPARTMAN KURULDU

Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu’nda Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Dış Ekonomik İşbirliği bölümünün kurulması yönünde karar aldı. Bu kurum Türkmenistan ile dünya ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi için çalışacak. Uluslararası projelerinde uygulanması için çalışmalar yapacak.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’nın arşiv hizmetinin potansiyelinin arttırılması için Dışişleri Bakanlığı’nda Arşiv Departmanı kurulması yönünde karar alındı.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler