JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: Türkmenistan’dan dijital ekonomi hamlesi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, dijital ekonomiye geçişin hızlandırılmasına yönelik önemli kararlar alındı.

Oğuzhan Köşkü’nden Bakanlar Kurulu binasına bisiklet ile giden Türkmenistan Devlet Başkanı, 2019-2025 yılları için dijital ekonominin gelişim kavramını onayladı.

MİLLETVEKİLLERİ 2019 BÜTÇESİNİ GÖRÜŞECEK

Bakanlar Kurulu Meclis Başkanı’nın raporu ile başladı. Meclis Başkanı, Türkmenistan Meclisi’nin 6.dönem milletvekillerinin olağan toplantısı hakkında bilgi verdi. Milletvekilleri 2019 devlet bütçesini görüşecek. Yeni yıl için hazırlanan bütçede ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik çalışmalar yer aldı. Ayrıca milletvekilleri, Türkmenistan’ın kalkınmasına ve çeşitli sektörlerdeki hukuk altyapısının yenilenmesine yönelik yeni yasa tasarılarını değerlendirecek.

UNESCO İPEK YOLU KONFERANSI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 6-7 Aralık tarihlerinde düzenlenecek İpek Yolu’nun önemini konu alan UNESCO’nun Uluslararası Konferansı hakkında bilgi verdi. Türkmenistan ile UNESCO münasebetlerin her sene geliştiği kaydedildi. Türkmenistan’ın birçok tarihi eserleri – kadim Merv, Köhneürgenç, kadim Nisa UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi. Bunun yanı sıra Küştdepdi dansı, Köroğlu destanı UNESCO Somut olmayan kültürel miras listesine alındı.

Ayrıca, Köytendağın ekolojik sistemini ve Bahdız doğal koruma alanını UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ve Türkmen halı sanatı ve Ahalteke at yetiştiriciliği sanatını İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine dahil edilmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Aşkabat’taki UNESCO İpek Yolu Konferansı’nda bu güzergâhta bulunan ülkeler arasındaki işbirliği konuları ele alınacak. Dünyanın pek çok ülkesinden yabancı heyetlerin katılması beklenmektedir.

Ayrıca UNESCO tarafından organize edilen uluslararası fotoğraf yarışmasının “Gençlerin gözüyle Büyük İpek Yolu” yarışmasının çalışmalarının yer aldığı bir sergi düzenlenecek.

DİJİTAL EKONOMİYE GEÇİŞ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Türkmenistan’ın 2019-2025 yılları için dijital ekonomi gelişim kavramının tasarısını sundu. Bu belge, ulusal bilgi ve iletişim teknolojisi sisteminin mevcut durumunu, kavramın amaçlarını ve hedeflerini, uygulanmasının yolları ve mekanizmalarını ve beklenen sonuçları yansıtan 7 bölümden oluşmaktadır.

Bu kavramı 3 aşamada uygulamak hedeflenmektedir. İlk aşama 2019 yılında başlayacak. Daha sonra ikinci aşama 2020-2023 yılları ve üçüncü aşama 2024-2025 yılları kapsayacak.

Modern koşullarda, yenilikçi teknolojilerin başarılı bir şekilde kullanılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Türkmen Lider, Türkmenistan’ın 2019-2025 yılları için dijital ekonomi gelişim kavramının uygulanmasına yönelik kararnameyi imzaladı.

İLK ULUSAL MİMARLIK SERGİSİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, "Ulusal Mimarinin Gelişimi" konulu ilk Mimarlık Sergisinin düzenlenmesine yönelik teklifi sundu.

6-8 Aralık tarihlerinde düzenlenecek bu etkinlik, modern Türkmenistan'da kentsel planlama, mimarlık ve kentsel altyapının oluşumu alanındaki başarıları, birikmiş deneyimleri göstermek için gerçekleştirilecektir. Fuar kapsamında çeşitli alanlarda en iyi mimari projeler için bir yarışma düzenlenmesi planlanmaktadır.

Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğrencileri de dahil olmak üzere genç profesyonel mimarların bu fuarda yer alması hedeflenmektedir.

ULUSLARARASI ULAŞTIRMA KONFERANSI SONUÇLARI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, 28 Kasım’da Avaza turizm bölgesinde düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansı’nın sonuçları hakkında bilgilendirdi. Konferansa Lapis Lazuli projesine katılan ülkelerin ulaştırma bakanları yanı sıra uzmanlar, yatırımcılar, uluslararası örgüt temsilcileri, bankacılar, ulaştırma ve lojistik şirket temsilcileri, basın mensuplarının katıldığı ve Ulaşım ve Transit koridorlarının kurulmasında Türkmenistan’ın olumlu katkıları yönünde sunumlaırn yapıldığı ifade edildi. 370 delegenin katıldığı konferansta Lapis Lazuli projesi kapsamında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik nihai bildirinin kabul edildiği ifade edildi.

EÄžİTİMDE DİJİTAL DÖNEM

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Ağamuradov, dijital eğitim sisteminin uygulanmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Bu sistem bir eğitim ortamı yaratmayı ve eğitim sistemini her düzeyde elektronik öğrenme kaynakları ile sağlamayı, toplumun entelektüel potansiyelini zenginleştirmeyi, kaliteyi geliştirmeyi ve öğretim yöntemlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

İlk etapta bu çalışma yüksek eğitim kurumları bazında yapıldığı, buna ilişkin üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından portal geliştirildi. Dijital eğitim sistemi sayesinde yüksek eğitim kurumlarında yabancı eğitim kurumları ile video-konferanslar düzenlenmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy