JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplantısı: Vergide elektronik dönem başlıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, telekonferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin önemli güncel konularının ele alındığı toplantıda, bir dizi kararlar imzalandı.

VERGİDE ELEKTRONİK DÖNEM BAŞLIYOR

Maliye ve finanstan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile Vergi Dairesi’nde e-belge döneminin başlatılması için çalışmaların yapıldığını kaydetti. Bu çalışma, Türkmenistan’da 2019-2025 Dijital Ekonomi Programı kapsamında gerçekleştiriliyor. Bunun vergi ödemelerinin kolaylaştırılmasına imkan sağlayacağı ifade edildi.

TÜRKMENGAZ İLE JAPON KAWASAKİ ARASINDA İŞBİRLİÄžİ

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Türkmengaz Devlet Kurumu ile Japon Kawasaki Heavy Industries Ltd şirketi arasında Ahal vilayetinde inşa edilen doğalgazdan benzin üreten tesisin işletilmesi için danışmanlık hizmetlerinin sağlanması yönünde hazırlanan işbirliği anlaşması hakkında bilgi verdi.

Türkmen Lider, petrolgaz sektörünün geliştirilmesinin önemli olduğunu belirterek, sanayileşme alanındaki çalışmaların devam ettirileceğini, bu sektöre yabancı yatırımların çekilmesi ve sektörde yenilikçi teknolojilerin kullanılması alanında yabancı şirketler ile işbirliğinin yapılmasının önemine değindi.

Danimarka’nın Haldor Topsoe şirketinin teknolojisi kullanılarak, dünyada tek Ahal vilayetinde inşa edilen doğalgazdan benzin üreten tesisin bunun bir örneği olduğunu söyleyen Devlet Başkanı, ABD, Büyük Britanya, Fransa, İsveç, Japonya, Güney Kore, Hindistan gibi ülkelerin teknoloji kullanılarak, 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgaz kullanılarak, 600 bin ton ECO-93 marka benzin, dizel yakıtı ve sıvılaştırılmış doğalgaz üretildiğini kaydetti.

Türkmen Lider, danışmanlık hizmetinin sağlanması yönündeki kararı imzalayarak, aynı zamanda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan  doğalgaz boru hattı projesinin hızlandırılması konusunda talimat verdi.

OTOMOBİL VE DEMİRYOL KÖPRÜLERİNİN ÖNEMİ

İnşaat, elektrik enerji ve kamu hizmetlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov, Türkmenistan genelinde ulusal öneme sahip otomobil ve demiryolu köprülerinin teknik durumunu kontrol etmek için sektörel komisyonun yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Ülkede bu tür yapıların 582 tanesinin bulunduğu ve bunların kullanım kapasiteleri hakkında raporlar sunuldu.

Türkmen Lider, sözkonusu yapıların Türkmenistan’ın küresel anlamda ulaştırma sektöründe sürdürülebilir kalkınma için önemli olduğunu belirterek, uluslararası işbirliğini de güçlendirdiğini ifade etti.

Devlet Başkanı ayrıca, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) enerji nakil hattı projesinin uygulanmasını her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

DEVE YÜNÜ VE KEÇİ KILINI İŞLEME TESİSİ

Sanayi ve haberleşmeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayramgeldi Övezov, teksil sanayı sektöründeki çalışmalar ve bu sektöre yönelik yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Deve yünü ve keçi kıllarının işlenmesinin yanı sıra tekstil ve yün kalıntılarının, sazlık ve pamuk atıklarının işlenmesi için yeni bir iplikhane oluşturulması planlanmaktadır. Bu tesislerin modern ekipmanlarla donatılacağı belirtildi.

DEVLET BORSASI 2020-2025 STRATEJİSİ

Ticaret, borsa ve özel sektörden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, 2020-2025 Türkmenistan Devlet Emtia ve Hammadde Borsası faaliyetlerini iyileştirme stratejileri hakkında bilgi verdi.

Bu Strateji, Türkmenistan’ın ürün üreticilerinin uluslararası ticarete katılımı için uygun koşullar yaratarak ihracat potansiyelini artırmayı hedeflemektedir. Dijital sistem ve bilgi ağlarının kullanılması, “tek elden mağaza” ilkesi ve yeni değişim araçlarının tanıtılması da dahil olmak üzere işletmelerin etkili ticari faaliyetlerinin sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Stratejinin temel amacı, hem bölgede hem de dünyada Devlet Borsası’nın rekabet gücünü arttırmaktır.

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN KİMYASAL MADDELER ALINACAK

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, tarım sektöründeki mevsimlik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ayrıca, Devlet Başkanı’na bitkiler için kimyasal madde ve mikrobesin alımı hakkında karar taslağı sunuldu. Türkmen Lider, tarım sektöründeki çalışmaların önemli olduğunu söyleyerek, bu kararnameyi imzaladı.

TARAFSIZLIK PROGRAMI VE AFGANİSTAN’A YARDIM

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, bu sene Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 25.yıldönümü için yurtdışında yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi. Yakın bir zamanda New York’ta BM binasında yabancı ülkelerin büyükelçilerinin katılımıyla toplantılar yapılacak. Bu toplantılarda Barış ve güvenliğin sağlanmasında tarafsızlık ilkelerinin uygulanmasına ve uluslararası bir Tarafsızlık Dostları Grubunun oluşturulmasına ilişkin konular görüşülecek.

 

Afganistan’ın barışçıl gelişimi bağlamında, 2020-2022 yıllarda Türkmenistan’ın Afganistan’a insani yardım sağlanması için bir taslak program geliştirildi. Bu alanda, Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve diğer finans kuruluşları ile işbirliği yoğunlaştırılmaktadır.

Türkmenistan ile BM arasında Sürdürülebilir Kalkınma için 2021-2025 Çerçeve Anlaşmasının hazırlanması için çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Özellikle BM Gıda ve Tarım Örgütü ile ilişkileri yeni bir düzeye taşımak için çalışmalar devam etmektedir.

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü ve BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı gibi uluslararası kuruluşlarla ilişkiler kurmak amacıyla Türkmenistan’ın gümrük ve istatistik sistemini daha da geliştirmek için ortak çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 25.yıldönümü için yapılacak ve yapılan etkinliklerin duyurulması açısından özel web sitesinin açılacağı ifade edildi.

BAKANLAR KURULU’NDA İMZALAN KARARLAR

  • Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Merkez Denge Komisyonu’nun etkinliğini arttırmak için Türkmenistan  Devlet Başkanı bu komisyonun yapısını onaylayan bir Karar imzaladı.
  • Türkmenistan Devlet Başkanı, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı’nın, 2020 mahsulündeki buğday ve pirinç bitkilerinin çeşitli yabani ot, hastalık ve zararlılarının kontrolü için 2020 mahsulü için pamuk tohumu hastalıklarına karşı tedavi amacıyla kimyasalların ve çekirdeğe karşı ve buğday için mikrobesinlerin satın alınması için ilgili yabancı şirketlerle sözleşmeler yapmasına izin veren Kararname’yi imzaladı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmengaz Devlet Kurumu’nun Japon Kawasaki Heavy Industries Ltd şirketi ile Ahal vilayetindeki doğalgazdan benzin üreten tesisinin yönetiminde danışmanlık hizmeti vermek üzere bir sözleşme yapmasına izin veren Kararname’yi imzaladı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy