TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplantısı: Türkmen halıları Dubai’de satılacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin gündemine yönelik konuların görüşüldüğü toplantıya, Devlet Güvenlik Kurulu yetkilileri de katıldı.

Oğuzhan Köşkü’nden Bakanlar Kurulu binasına bisiklet ile gelen Türkmen Lider, toplantıda Kadir Gecesi için 764 tutuklunun serbest bırakılması ve Japon turistlere vize kolaylığının sağlanmasına yönelik bir dizi önemli kararnameler de imzaladı.

Devlet Başkanı’nın imzaladığı karar kapsamında serbest bırakılan vatandaşlar Kadir Gecesi’ne ailesinin arasında olacak. Aynı zamanda bu vatandaşlara iş imkanının sunulması için ilgili yetkililere talimatlar verildi.

BM’DEN YENİ KARARNAME

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, BM Genel Kurulu’nda Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu arasında İşbirliğine yönelik bir kararname kabul edildiğini belirtti. 21 ülkenin desteğiyle hazırlanan bu kararnameyle, 24 Ağustos 2018 tarihinde Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun kurucu ülke Devlet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen sonuçları desteklendi. Ayrıca bu evrak, BM ile İFAS arasındaki işbirliğinin sistematik olarak gelişmesi için hukuk altyapısını oluşturacak.

Türkmen Lider, bu önemli kararnamenin kabul edilmesi dolayısıyla Türkmenistan halkını tebrik ederek, 2017-2019 yılları için İFAS başkanlığını yürüten Türkmenistan için büyük bir anlam taşıdığını belirtti.

Bakan ayrıca, 2019 yılının ikinci yarısında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın yurtdışı ziyaretlerine yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

PETROLGAZ FUARI VE KONFERANSI

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, 22-24 Ekim tarihlerinde Aşkabat’ta gerçekleştirilecek 24.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı hakkında bilgi verdi. Türkmenpetrol Devlet Kurumu ile Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası bu organizasyonu düzenleyecek. Bu forum, enerji sektöründe uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine imkan sağlayacak.

Bu organizasyon, Türkmenistan’ın yeni bir enerji güvenliği mimarisi oluşturma alanındaki girişimlerini aktif bir şekilde teşvik etme, deneyim paylaşma, yatırımları ve yeni teknolojileri çekme ve yabancı iş çevrelerinin temsilcileriyle doğrudan iş ilişkileri kurma bakış açısından da büyük önem taşımaktadır.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YATIRIMLARA DEVAM EDİLİYOR

İnşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov, 2019-2025 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında halihazırda 11 bin 339 çeşitli projenin inşaatının devam ettiğini söyledi.

2019 yılında Aşkabat’taki Parahat sitesinde yeni konut projeleri başlatıldı. Bunun yanı sıra Ahal vilayetini yeni idari merkezinin, Lebap vilayetinde 4 kasabanın ve Kerki şehrinde havalimanının, Balkan vilayetinin Serdar ilçesinde yeni köyün, Balkan ve Daşoğuz vilayet inlerinde yeni hastanelerin ve Aşkabat-Türkmenabat otobanının inşasına başlandı.

TÜRKMEN HALILARI VE TEKSTİL ÜRÜNLERİ Dubai’de SATILACAK

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, alışveriş kompleksinde uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi için yapılan programlar hakkında bilgi verdi. Türkmen halılarının yurtdışında satılmasına yönelik bir çalışma yapıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde işletme kurdu. Çok nüfuslu bir semtteki ticaret merkezinde 84 metrekarelik bir alan kiralandı. Bu mağazanın dekoratif işleri yapılmaktadır. Burada Türkmen halıları ile birlikte tekstil ve hediyelik eşyalar satılacak.

Bu teşebbüs aracılığıyla, Türkmenistan’ın geniş bir ihracat ürün yelpazesinde perakende satışın yanı sıra toptan ticaretin düzenlenmesi planlanmaktadır. İnternet üzerinden de satışların yapılması için İngilizce olarak bir site açıldı. Dubai kentinde hizmet verecek mağazanın Haziran ayında açılması öngörülmektedir.

Bakanlar Kurulu’nda eğitim, kültür, tarım ve finans sektörlerindeki güncel konular da ele alındı. Askeri yetkililer kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle