JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, 2019 yılının ilk ayının değerlendirilmesi yapıldı ve sektörler ile ilgili çalışmalar ele alındı.

Video-konferans bağlantılı Bakanlar Kurulu toplantısında ilk olarak ekonomi, maliye ve bankacılıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov Ocak ayının değerlendirmesini yaptı.

Ocak ayının makroekonomik göstergeleri ülkenin istikrarlı bir büyüme içerisinde olduğunu göstermektedir. GSYİH büyüme oranı yüzde 6,2 oldu. Genel olarak, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre üretim hacmi yüzde 19, perakende ticaret cirosu yüzde 19 arttı. Çeşitli gıda ürünleri üretim planı yüzde 155,1 oranında gerçekleşti.

Yılın ilk ayının sonunda devlet bütçesinin gelir kısmı 1,4 milyar manat, gider ise 1 milyar manat olmuştur. Bölgelerin kalkınmasına yönelik Program kapsamında üretim ve sosyal tesislerin yanı sıra altyapı tesislerinin inşasına yönelik sermaye yatırımlarının hacmi ise 181.6 milyon manat oldu.

PETROLGAZ SEKTÖRÜNDE DİJİTALLEŞME

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Ocak ayı itibariyle sektördeki rakamlar hakkında rapor sundu.

Özellikle, petrol ve gaz kondensat üretimine ilişkin planın yüzde 103,2, doğalgazın üretimi yüzde 107,9, hidrokarbon hammaddelerinin yeniden işlenmesi yüzde 113,3, benzin üretiminin yüzde 101,3 oranında olduğu belirtti.

Türkmen Lider raporu dinledikten sonra dijital kuyu ve saha projeleri de dahil olmak üzere, petrol ve gaz endüstrisinin yenilikçi gelişimi için önerilerin geliştirilmesi bu sektörün araştırma kurumlarının ana faaliyetlerinden biri olması gerektiğini ifade etti.

Devlet Başkanı, petrol ve gaz sektöründeki en son dijital teknolojilerin kullanılmasına ilişkin çalışmalara odaklanılmasını istedi. Bunun jeolojik araştırmaların verimliliğini, ulaşılması zor hidrokarbon yataklarının gelişimini ve uzun süreli yatırımların verimliliğini önemli ölçüde artıracağını belirtti.

TÜRKMEN-ALMAN İŞ FORUMU

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, 11-14 Şubat tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde Türkmenistan-Almanya İş Forumu’nun yapılacağını belirtti. Türkmen-Alman ortak çalışma komisyonu, bu Avrupa ülkesi ile ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesinde etkili bir mekanizma olarak görülmektedir. Berlin’deki İş Forumu’nun karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ayrıca, Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı tarafından 2019 yılının ilk ayında gerçekleşen toplam cirosu 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 33,6 oranında arttığını belirterek, söz konusu dönemde perakende ticaretin yüzde 10,2 ve toptan ticaretin yüzde 44,9 oranında arttığını ifade etti. Ocak ayı itibariyle üretim hacmi yüzde 7,2 arttı.

Türkmenistan Devlet Mal ve Hammadde Borsası’nda 22 ticari seans gerçekleştirilerek, 2 bin 106 sözleşme imzalandı.

Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından sanayi ürünleri üretimi yüzde 6,6 oranında, tarım ve gıda ürünleri üretimi ise yüzde 19,2 oranında arttı.

Özel sektör temsilcileri tarafından Aşkabat-Türkmenabat otobaının Ahal vilayetindeki inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Bakanlar Kurulu’nda kültür, eğitim ve diğer konulardaki gelişmeler değerlendirildi. Türkmen Lider, hava faktörlerinin etkisinin ve sonuçlarının etkilerinin en aza indirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması konusunda ilgili yetkililere talimatlar verdi. 2019-2025 yıllar için Kalkınma Programı’nın uygulanması yönünde Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov’a her çeyrekte Bakanlar Kurulu toplantıları yanı sıra diğer başkan yardımcılarına rapor verilmesi istedi.

Dijital sisteme geçişin hızlandırılması isteyen Türkmen Lider, ülke ekonomisine yatırımların çekilmesi yönünde çalışmaların yapılmasının önemine değindi. Tarım ve petrolgaz sektörlerindeki verimliliğin arttırılması yönünde yeni metotların hazırlanması yönünde ilgili yetkililere talimatlar verdi.

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler