JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu Toplantısı: Ekonomi Konuları Değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi sundu ve ülke halkının sosyal refahının arttırılmasına yönelik ekonomik kaynaklı projeler değerlendirildi.

Ülkede büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kışı eksiksiz atlatması için bütün çalışmalar yapıldı. Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı ile Gıda Endüstrisi Devlet Derneği hayvan çiftliklerinde ürettiği yem miktarı 171 bin 618 tona ulaştı.

Ayrıca, gıda ürünlerinin üretiminin arttırılması ve bunların ihracatının düzenli olarak yapılması konusunda talimatlar verildi.

Bunun yanı sıra ülkenin Lebap vilayetinin Köytendag ilçesindeki Garlık potasyum gübresi üretim tesisindeki çalışmalar değerlendirildi. Bu proje, Türkmenistan ile Belarus arasında ortaklaşa yapılıyor. Belarus tarafı, tesisteki inşaat çalışmalarını 1 Şubat’a, yeraltı inşaat çalışmalarını 20 Şubat ve bütün tesisi 31 Mart 2017 tarihinde teslim etmeyi hedefliyor.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından açık attırmaya çıkarılan tekstil fabrikalarını özelleştirilmesi önerisi teklif edildi.  Bu bağlamda, Türkmenabat tekstil fabrikası ile Tecen pamuk fabrikasının ikinci işletmesini özelleştirmek hedefleniyor.

Ayrıca, Hızmatdaşlar yerli şirketine, 15 hektar alanda şeker üretim tesisinin inşa edilmesi hedefleniyor. Bu tesiste, 120 bin ton şeker üretilmesi öngörülmektedir. Avrupa standartlarında yapılacak üretim tesisi, 2018 yılında hizmete açılacak.

Türkmenistan'ın tarihi ve kültürel anıtların restorasyon çalışmaları için Fon kurulacak. Bu Fon kapsamında ülke genelindeki tarihi anıtların restorasyonu ve korunması için mali kaynak sağlanacak. Bu Fon, Türkmenistan Kültür Bakanlığı Tarihi ve Kültürel Anıtları Restorasyon Ulusal İdaresi bünyesinde faaliyet gösterecek.

Öte yandan, 2017 yılında Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı’na Başkanlık yapacağı 2017 yılı için faaliyet çalışmaları değerlendirildi.

Türkmenistan dünya genelinde enerji güvenliğinin sağlanması için birçok önerilerde bulunuyor. 2007 yılında Birleşmiş Milletler 62. Genel Kurulu’nda enerji güvenliğinin sağlanması yönündeki hukuk altyapısının oluşturulması yönünde ir teklifte bulundu. Bu bağlamda, 2008 ve 2013 yıllarda BM tarafından dünya piyasasında enerji kaynaklarının güvenli ve istikrarlı dolaşımı için özel kararlar alındı.

2014 yılında Aşkabat’ta enerji kaynaklarının güvenli ve istikrarlı transiti konulu uluslararası konferans düzenlendi. Bunun akabinde Enerji Şartı’nın desteğiyle 2015 yılında Brüksel’de ve Pekin’de, 2016 yılında ise Tiran’da bu konuda uzmanların çalışma toplantıları gerçekleştirildi.

 25-26 Kasım 2016 tarihinde Tokyo’da Türkmenistan’ın Enerji Şartı Konferansı’na 2017 yılında başkanlık etmesi kararlaştırıldı. 2017 yılı için eylem planı hazırlandı.

Bununla birlikte Türkmenistan, 2017-2019 yılları arasında Aral’ı Kurtarma Uluslararası Fonu’na da başkanlık edecek. Bu süre zarfında yapılacak faaliyetler de, Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi