JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplantısı: Dünyanın en büyük enerji tesisi açılıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 28 Haziran tarihinde dünyanın en büyük ve ilk dev enerji tesisi hizmete açılacağı ifade edildi. Doğalgazdan benzin üreten tesis için gerim sayım başladı.

YABANCI YATIRIM KOMİSYONU KURULDU

İlk olarak video-konferans eşliğindeki Bakanlar Kurulu toplantısında finans ve bankacılıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, ülkeye dış yatırım çekilmesi ve gençlerin iş istihdamına yönelik hazırlanan program hakkında bilgi verdi.

Gençlerin istihdamını sağlamak için Gençlerin işgücü piyasasına adaptasyonu ve Türkmenistan'daki istihdamının iyileştirilmesi için programlar hazırlandı. Söz konusu programlar Devlet Başkanı tarafından imzalandı. 2019-2025 yılları için sosyo-ekonomik kalkınma programı kapsamında hazırlanan söz konusu programlar bu dönemde gençlerin ülkenin çeşitli sektörlerinde istihdam edilmesine yöneliktir. Ayrıca, gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojileriyle donatılmış işlerin sayısının arttırılması da planlanmaktadır. Bu nedenle, bu programın uygulanması, gençlerin istihdamını sağlamaya ve işgücü piyasasında rekabet güçlerini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra ülke ekonomisine yabancı yatırım çekilmesine yönelik komisyonun kurulması öngörüldü. Bu konuda hazırlanan resmi belge de imzalandı.

Ülkede uygulanan ekonominin çeşitlendirilmesi ve sanayileşme stratejisi, piyasa ilişkilerine geçişi, iş yapılarının yeniden canlandırılması ve uygulanan büyük sanayi projelerinin yanı sıra, ilgili yasal çerçeve, yatırım alanında da dahil olmak üzere yabancı ortaklarla karşılıklı yararlı işbirliğinin oluşturulması için geniş imkanlar sunmaktadır.

BİRİNCİ HAZAR EKONOMİK FORUMU’NA HAZIRLIK

Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, 12 Ağustos tarihinde yapılacak Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.  Sözkonusu forum, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından geçen sene Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5.Hazar Liderler Zirvesi’nde teklif edilmişti ve diğer bölge ülke liderleri tarafından oybirliğiyle desteklenmişti.

Bu bağlamda, organizasyon komitesi kuruldu ve bu alanda çalışmalar sürdürülmektedir. Dışişleri Bakanlığı olarak yurtdışındaki temsilcilikleri vasıtasıyla Birinci Hazar Ekonomik Forumu tanıtım programları düzenlenmektedir.

DEV ENERJİ TESİSİ YOLDA

 

Daha sonra petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, 28 Haziran tarihinde Ahal vilayetinde doğalgazdan benzin üreten tesisin hizmete açılacağını kaydetti. Bu dev projenin devreye alınması ile ilgili program hakkında bilgi verdi.

Modern ekipman ve tanınmış şirketlerin ileri teknolojileri ile donatılmış tesis, birçok yönden eşsizdir. Burada ilk defa dünya pratiğinde, doğal gazdan sentetik otomobil yakıtı üretimi endüstriyel ölçekte gerçekleştirilecektir. Tesisin tasarım kapasitesiyle Euro-5 standardının çevre şartlarını karşılayan 600 bin ton benzin, 12 bin ton rafine dizel yakıt ve yılda 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretilecek.

Bu büyük ölçekli yatırım projesinin uygulanması, petrol ve gaz endüstrisinin ihracat potansiyelinin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi için büyük önem taşımaktadır.

ATIK GERİ DÖNÜŞÜM AÄžI

Ticaret, borsa ve özel sektörden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından hayata geçirilecek atık geri dönüşüm ağı projeleri hakkında bilgi verdi.

Özel sektör temsilcileri, kullanılmış plastik, kağıt, polietilen, kauçuk, ahşap geri dönüşümü ve bunlardan elde edilen ürünlerin üretimi için küçük üretimler yaptılar. Bu çalışmanın devamında, ülke genelinde çöp ve katı atıkların işlenmesi için projeler uygulanması planlanmaktadır.

Bu projelerin uygulanması, yılda yaklaşık 500 bin ton çöp ve atığın geri dönüşümünü sağlayacak ve bu da çevrenin korunmasına katkıda bulunacaktır. Projelerin uygulanması 2 yıllığına tasarlanmıştır ve özel tarafların ve kredi fonlarının yatırımları ile uygulanacaktır.

DEV SPOR YARIŞLARINA HAZIRLIK

Spor, eğitim ve bilimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Ağamuradov, 2020 Dünya Sambo Şampiyonası ve 2021 Dünya Pist Bisiklet Şampiyonası için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Başkent Aşkabat’ta yapılacak bu dev spor yarışları için Uluslararası Sambo Federasyonu ve Türkmenistan Ulusal Savaş Sanatları Federasyonu ile Uluslararası Bisiklet Birliği ve Türkmenistan Bisiklet Federasyonu arasında uygun anlaşmalar yapıldı.

Yaklaşan büyük çaplı yarışmaların organizasyon komitelerinin kurulması, hazırlık çalışmasına sistematik ve kapsamlı bir karakter kazandırmayı, içinde yer alan yapıları koordine etmeyi ve ülkede büyük çaplı spor etkinlikleri yürütmede edinilen değerli tecrübeyi etkin bir şekilde kullanmasını mümkün kılacaktır.

KÜLTÜR HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Kültür ve basından sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, her sene düzenlenen Kültür Haftası etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Kültür ve Sanat çalışanları ile Mahtumkuli Firaki Şiir Günü dolayısıyla düzenlenen Kültür Haftası, bu sene 22-27 Haziran tarihlerinde Balkan vilayetinde yapılacak.

Kültür Haftası kapsamında folklor ekiplerinin gösterileri, şiir akşamları, sergiler, bilimsel konferanslar, tiyatro gösterileri, Türkmen halkının büyük şairi Mahtumkuli Firaki’nin doğup büyüdüğü ilçeye gezi turları yapılacak.

Kültür Haftası dolayısıyla hazırlanan opera gösterisi, Balkan vilayet Dram Tiyatrosu’nda sahne alacak.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca sanayi alanında ürün üretiminin çeşitlendirilmesine yönelik yapılan çalışmalar değerlendirildi. Kırsal alanlardaki özel çiftliklerin yönetimi ve şehir ve kasabalardaki konutların bireysel olarak inşası için özel arazilerin tahsis edilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

 

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri