TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu Toplantısı: BM ile ilişkiler genişletilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bugünler büyük bir coşkuyla kutlanan Türkmenistan’ın Bağımsızlık Bayramı’nın 26.yıldönümü kutlamları kapsamında genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Af kararına imza atılan toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla başta Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları olmak üzere askeri yetkililer, bakanlar, kamu kuruluş ve kurumları başkanları, parti yetkililerine madalyalar takdim edildi.

İşte Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan gündem maddeleri;

Türkmenistan ile UNCTAD Mutabakat Zaptı imzalayacak

Türkmenistan ile Birleşmiş Milletler arasındaki işbirliği ilişkilerin toplantının önemli gündem maddelerinin birisini oluşturdu. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı R.Meredov, Türkmenistan ile BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ile mutakabat zaptı imzalanması için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Türkmen Lider, bu konuda ilgili kararname imzaladı.

Türkmenistan’ın BM ile stratejik işbirliğine bağlı kalarak, dünya örgütünün çeşitli kuruluşları ile münasebetlerin geliştirilmesine önem verileceği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı 1964 yılında kuruldu. 194 ülkenin üyesi olduğu UNCTAD’ın konferanslarına 114 uluslararası örgüt gözlemci statüsünde katılmaktadır. Bu kuruluş ticaret, kalkınma, finans, teknoloji ve yatırım alanlarında faaliyet gösteriyor.

Türkmen Manat’ın tedavüle girmesinin 24.yıldönümü

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan'ın para birimi Manat’ın tedavüle girmesinin 24.yıldönümünün 1 Kasım tarihinde kutlanacağı kaydedildi. Bununla ilgili konferans düzenlenecek. Konferansta bağımsızlık yılları boyunca ülkenin bankacılık sisteminin gelişimi, para politikasının kilit yönleri, ulusal para biriminin istikrarını sağlamak için uygulanan pratik önlemler hakkında sunumlar yapılacak.

1 Kasım 1993 yılında Türkmenistan’ın para birimi Manat tedavüle girmişti. Bağımsızlık yıllarında ulusal para birimi manat, planlanan sosyal ve ekonomik kalkınma sınırlarının başarılı bir şekilde başarılmasında büyük rol oynamıştır.

Uluslararası Spor ve Eğitim Konferansı

Toplantıda, 9-10 Kasım tarihlerinde Aşkabat’ta "Güçlü devletin refah döneminde eğitim ve spor" konulu bilimsel bir konferans ve fuarın düzenleneceği belirtildi. Bu uluslararası etkinliğe, 30 yakın ülkeden spor ve eğitim alanında faaliyet gösteren şirketlerin katılacağı bildirildi. Uluslararası örgütlerin de ilgi gösterdiği etkinlikte, bilgisayar, interaktif ve laboratuar ekipmanları, okul mobilyaları, görsel yardımcılar, eğitim yazılımı, spor giyim ve teçhizatı üretimi yapan şirketler kendi ürünlerini sunacak.

Türkmenistan da etkinlikte yüksek eğitim kurumları, eğitim ve spor örgütleri ve bu alandaki özel şirketler ile katılacak. Bilim konferansına ise 27 ülkeden bilim adamları katılacak.

Kasım ayındaki uluslararası kültürel etkinlikler

Bakanlar Kurulu’nda Kasım ayında gerçekleştirilecek uluslararası seviyedeki kültürel etkinlikler hakkında bilgi verildi. Önümüzdeki ayda Hasat Bayramı yanı sıra Türkmenistan’da Özbekistan ve Romanya Kültür Günleri etkinlikleri düzenlenecek.

Bunun yanı sıra Türkmen Lideri’nin ‘Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ isimli kitabına ilişkin bir dizi kültürel etkinlikler, sergiler ve seminerler organize edilecek.

Pamuk hasatı raporları sunuldu

Türkmenistan Devlet Başkanı, Ahal, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valilerinin pamuk hasadının sonuçlandığını ve belirlenen 1 milyon 50 bin pamuğun toplandığına dair raporlarını kabul etti. Valiler, Devlet Başkanı’nı çiftçilerin kazandığı başarı ile tebrik etti.

Çiftçilerin bu sene bol miktarda pamuk mahsülünü toplandığını ve pamuğun milli zenginlikleri olduğunun altını çizen Devlet Başkanı, her sene büyük miktarlarda buğday hasadını da toplayan çiftçilerin kışlık buğday ekim çalışmalarını da başarılı bir şekilde tamamladıklarını ifade etti.

Törende vilayetlerden gelen çocuklar pamuk dolu çuvallar ile Devlet Başkanı’nı tebrik etti. Türkmen Lider aynı zamanda çocuklara hediyeler dağıttı ve onlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer ve vilayet valileri Türkmenistan Devlet Başkanı’nı Bağımsızlık Bayramı ve pamuk hasat çalışmalarının başarı ile sonuçlanması dolayısıyla tebrik etti.

GÜVENLİK KURULU TOPLANTISI

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Güvenlik Konseyi toplantısını da gerçekleştirdi. Toplantıda, Bağımsızlığın 26. yıldönümü dolayısıyla yapılacak kutlamalara yapılan hazırlıklar, askeri ve kolluk kuvvetlerinde yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Askeri yetkililerin kendi alanları hakkında raporların sunulduğu toplantıda, bazı atamalar gerçekleştirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Atama Kararları

Devlet Başkanı’nın Kararına uyarınca, Albay Yazdurdu Söyegov başka bir görev verildiği için Türkmenistan Devlet Gümrük Servisi Başkanlığı görevinden alındı.

Devlet Başkanı’nın Kararıyla Yarbay Atadurdu Osmanov Türkmenistan Devlet Gümrük Servisi Başkanı görevine atandı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Koreýa Respublikasynda Medeniýet günleri geçiriler

GDA-nyň synçylary topary saýlawlara oňyn baha berdi

Baş Redaktor

Türkmenistan BMG-niň suw boýunça halkara maslahatyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Teswirle