JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu Toplantısı: At Bayramı ve Ulaştırma Konferansı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin görüşüldüğü toplantıda, önümüzdeki hafta içerisinde kutlanacak At Bayramı ve Mayıs ayının ilk günlerinde Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı kentindeki Uluslararası Ulaştırma Konferansı ve Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın açılış töreni ele alındı.

AT BAYRAMI’NIN COŞKUSU

Türkmenistan, önümüzdeki hafta sonu At Bayramı’nı kutlayacak. Bu bayram dolayısıyla önümüzdeki hafta içerisinde bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında 8.Uluslararası Atçılık Birliği Toplantısı, “Türkmen atı ve atçılık sanatı” konulu 10.Uluslararası Fuar ve Konferans, at maratonu, at yarışları ve en güzel Ahalteke atı yarışması gerçekleştirilecek.

ULUSLARARASI TÜRKMENBAŞI LİMANI AÇILIŞI

Bakanlar Kurulu’nda 2 Mayıs’ta hizmete açılması planlanan Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı açılışı ele alındı. Yapılan açıklamada, deniz limanının modern ekipman ve ileri teknolojilerle donatılmış kargo ve feribot terminallerinin üst düzey liman hizmetleri sağlaması için tüm imkanların oluşturulduğu bildirildi.

Türkmenbaşı kenti uluslararası anlamda ulaşım ve transit merkezine dönüştü. Bu bağlamda, uluslararası deniz limanı projesinin hizmete açılması büyük anlam taşımaktadır. Bu proje, Türkmenistan’ı ekonomik işbirliği alanında yeni seviyelere taşıyacak ve Türkmenistan’ın transit merkezi olmasına imkan sağlayacak.

Deniz limanı ülkeler arasındaki ticaret hacimlerinin artmasına, yolcu taşımacılığının arttırılmasına, Avaza turizm bölgesine daha fazla turist gelmesine katkı sağlayacağı ifade edildi.

Ayrıca, bu açılış törenleri kapsamında 3 Mayıs’ta Avaza’da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) Ulaştırma Bakanları’nın 9.toplantısı da gerçekleştirilecek.

ULUSLARARASI ULAŞTIRMA KONFERANSI

Toplantıda, 2 Mayıs’ta gerçekleştirilecek açılış töreniyle birlikte düzenlenecek ‘Büyük İpek Yolu – yeni başarılara giden yol’ konulu uluslararası ulaştırma konferansı hakkında bilgi verildi. Avaza Kongre Merkezi’nde düzenlenecek foruma, uluslararası örgüt temsilcileri, yabancı devlet yetkilileri, dev şirket temsilcileri ve baısn mensupları katılacak. Toplantıda, ulaştırma ve lojistik alanda işbirliği konuları yanı sıra limanlaırn verimli kullanılması konusunda sunumlar yapılacak.

EXPO 2020 FUARI’NA KATILIM

Bakanlar Kurulu’nda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek EXPO 2020 Dünya Fuarı’na yapılan hazırlıklar ele alındı. Türkmenistan bu fuara katılarak, kendi ihracat imkanlarını ve yatırım potansiyelini tanıtacak. Ayrıca, bu fuarda ülkenin milli mırası ve değerleri de dünya topluluğuna sunulacak.

MECLİS BAŞKANI, RUSYA ZİYARETİNİ DEÄžERLENDİRDİ

Türkmenistan Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu’nda 12-13 Nisan tarihlerinde Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Parlamentolar arası Meclisi’ne katılması ve Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenen BDT'nin Parlamentolar arası Meclisi’nde Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirdi.

TÜRKMEN LİDER’DEN KÜBA LİDERİ’NE TEBRİK

Türkmenistan Devlet Başkanı, Miguel Mario Diaz-Canel’i Küba’nın Devlet Başkanlığı ve Devlet Konseyi Başkanlığına seçilmesi ile tebrik etti. Türkmen Lider, Küba Lideri’ne yeni devlet görevinde başarılar diledi.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler