TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu toplantısı: Afganistan’a elektrik ihracatı devam edecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü’nde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin güncel gündeminin ele alındığı toplantıda, Devlet Başkanı 27 Haziran tarihinde kutlanan Kültür ve sanat çalışanları ve Mahtumkuli Firaki’nin Şiir Günü dolayısıyla Türkmen halkını tebrik etti.

BDT EKONOMİK KONSEYİ 82.TOPLANTISI

Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkanı Goçmurat Muradov, Belarus başkenti Minsk kentinde Türkmenistan’ın Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) başkanlığı kapsamında düzenlenen BDT Ekonomik Konseyi 82. Toplantısı hakkında bilgi verdi.

Dar ve genişletilmiş bir biçimde gerçekleştirilen toplantıda, BDT üye ülkelerinin ekonomilerinin temel hedef makroekonomik göstergeleri hakkında raporlar sunuldu, bir dizi organizasyonel ve diğer acil işbirliği konuları görüşüldü ve uygun kararlar alındı. Bu Konseyin bir sonraki toplantısı 13 Eylül'de Aşkabat'ta yapılacak.

Konsey üyeleri ekonomik alandan sorumlu olan Başbakan Yardımcıları olup, ekonomik işbirliğinin güncel konularında görüş alışverişinde bulundular, özellikle Hizmetler Hakkında Serbest Ticaret Anlaşması taslağının hazırlanmasını ele aldılar.

Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkanı Goçmurat Muradov ayrıca, İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yüksek riskli koşullardaki sanayilerde çalışan işçilerin zorunlu kişisel sigortaları hakkında hazırlanan kararnameyi Devlet Başkanı’na sundu. Türkmen Lider, bu kararnameyi imzaladı.

AFGANİSTAN’A ELEKTRİK İHRACATI

İnşaat, elektrik enerji ve kamu hizmetlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkanı Çarımurat Purçekov, yabancı ülkelere elektrik enerji ihracatının arttırılmasına yönelik bilgi verdi. Bu bağlamda, Afganistan’a elektrik ihracatının sevkiyatının devam ettirilmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

Türkmen heyeti, Afganistan’ın Herat kentinde çalışma ziyaretinde bulundu. Bu ziyarette 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek olan sevkiyat sözleşmesi ele alındı. Bununla ilgili olarak Aralık 2020 yılına kadar sevkiyatın devam ettirilmesine yönelik protokol imzalandı.

Türkmen Lider, Afganistan’ın ekonomik açıdan kalkınması için desteklerinin devam edeceğini, bu alanda somut adımların atıldığını belirtti. Uzun yıllardır Afganistan’a indirimli fiyattan elektrik enerjisi tedarik edilmektedir, nakil elektrik hatları inşa edilmektedir.

İCAO İLE İŞBİRLİÄžİ

Ulaştırma ve sanayiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkanı Mammethan Çakıyev, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) planına uygun olarak emniyet gözetiminin yanı sıra Aşkabat-Tokyo-Aşkabat güzergahındaki seferler hakkında bilgi verdi.

Tokyo seferleri ile ilgili olarak, ilk seferde çeşitli kamu kurumları çalışanlarının, turistler ve basın mensupları yer aldı. Ayrıca, özel sektör temsilcilerinin de bu sefere dahil edilmesi iki ülke arasında iş bağlantılarının güçlendirilmesine imkan sağlayacak.

Türkmenistan ile ICAO arasındaki anlaşmalar çerçevesinde, uçuş emniyetini izlemenin yanı sıra, havacılık mevzuatı kurallarına uyumu, sivil havacılık faaliyetlerini organize etmeyi, uçuşları takip etmeyi ve uçağın operasyon için uygunluğu hayata geçirilecek.

MEYVE VE SEBZE ÜRÜNLERİ SAÄžLAMAK

Ticaret ve borsadan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, iç pazara meyve ve sebze ürünleri sağlamak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özel sektöre devlet desteği sayesinde, tarımda reformlar yapılmakta, meyve ve sebze üretimi arttırılmaktadır.

Bu ürünlerin depolanmasını ve topluma taze halde satılmasını sağlamak için özel soğutma ünitelerinin toplam kapasitesi 30 bin tona çıkarıldı. Ek kapasite oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Sanayici ve Girişimciler Birliği üyeleri, yüksek teknoloji ürünü özel ekipmanlarla donatılmış toplam 153 bin ton meyve ve sebze kapasitesine sahip özel depo komplekslerinin inşası için bir takım projeler geliştirmiştir. Bununla birlikte, tarım ürünlerinin işlenmesi için uygun üretimin oluşturulması öngörülmektedir.

TÜRKİYE’DE TÜRKMENİSTAN KÜLTÜR GÜNLERİ

Kültür ve basın-enformasyondan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, Temmuz ayındaki programlar hakkında bilgi verdi. Programlar devlet ve uluslararası etkinlikleri, toplantıları, konferansları, sergileri ve konserleri kapsıyor.

Önümüzdeki ayda Türkiye’de Türkmenistan Kültür Günleri yapılacak. Sağlık sektörü çalışanları günü vesilesiyle çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.

TARIM SEKTÖRÜNE KREDİ DESTEÄžİ

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, “Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı'na ve Türkmenistan Su Yönetimi Devlet Komitesi'ne kredi tahsisi” ve “Tarımsal ürünler için kimyasal madde alımı” kararnamelerini sundu.

Devlet Başkanı bu kararnameleri imzaladı. Dayhanbank Bankası, Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı'na ve Türkmenistan Su Yönetimi Devlet Komitesi'ne 10 yıl boyunca yılda yüzde 2 oranında uygun ve bir yıllık ödemesiz süreli kredi desteği sağlayacak.

Diğer bir kararname, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı’na, 2019 mahsulü, yaprak dökümü ve 2020 mahsulü, buğday tohumlarının koruyucu muamelesi, pamuk mahsullerinde zararlıları ve çok yıllık yabani otları kontrol etmek için kimyasalların satın alınması konusunda yabancı firmalar ile sözleşmeler imzalama yetkisi vermektedir.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’a gerçekleştirdiği ziyaretin sonuçları da değerlendirildi.

Ýene-de okaň

Astana Halkara maliýe merkeziniň wekiliýetiniň Aşgabada sapary

Türkmenistan Özbegistana suwuklandyrylan gaz kömegini berer

Türkmenistan-Özbegistan: diplomatik gatnaşyklaryň 30 ýyllygy bellendi

Teswirle