TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplantısı: Afganistan ile bir dizi anlaşmalar imzalandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Oğuzhan Köşkü’nde Bakanlar Kurulu binasına bisiklet ile gelen Türkmen Lider, kendisine eşlik eden Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev’e Ashgabat City projesinin ve diğer projelerin uygulanması için bütün ilgili kurumların iyi koordineli çalışması gerektiğini belirtti.

Daha sonra Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu binasına gelerek, video-konferans eşliğindeki toplantısını gerçekleştirdi.

AFGANİSTAN İLE ENERJİ, ULAŞTIRMA VE TİCARET ALANINDA ÖNEMLİ ANLAŞMALAR İMZALANDI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Afganistan’a gerçekleştirdiği ziyaret hakkında bilgi verdi.

Türkmenistan, Afganistan ile ikili münasebetlerinin her alanda geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Bu ülkede enerji ve ulaştırma alanında bir dizi projelere imza atmaktadır. Afganistan’a indirimli fiyattan elektrik enerjisi gönderilmektedir. Ayrıca, insani yardımlar ulaştırılmaktadır.

Devletler arası işbirliğinin geliştirilmesi için 16-17 Haziran tarihlerinde Türkmenistan heyeti, Afganistan’ın Herat şehrini ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattı ve enerji nakil hatları ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan güzergahı boyunca enerji iletim hatlarının ve fiber-optik haberleşmelerin inşası için projelerin uygulanmasına yönelik bir dizi ikili toplantı gerçekleştirildi. Afganistan’a sevk edilen elektrik hacmini artırma girişimleri de göz önüne alındı.

Bununla birlikte, Türkmen-Afgan sınırından Andkhoy kentine ek elektrik enerji hatları döşenmesi ve ayrıca Afganistan'ın Hamyap ve Garkyn yerleşimleri arasındaki enerji hatları konusunda görüşmeler yapıldı.

Ek olarak, ulaştırma sektöründe işbirliğini geliştirmek için, Akina-Andhoi, Turgundi-Herat demiryolu projelerinin uygulanması ile ilgili bir dizi konu değerlendirildi. Doğalgaz alanında devam eden işbirliğine yönelik bir dizi teklifler yapıldı.

Yeni bir ortaklık olarak, Türkmenistan'dan Tekstil Bakanlığı tarafından üretilen ürünlerin Afganistan'a ihraç edilmesine yönelik konular görüşüldü. Türkmenistan heyetinde, özel sektör temsilcileri de yer aldı. Türkmen şirketleri ile Afgan iş dünyası temsilcileri arasında da bir dizi görüşmeler yapıldı.

Görüşmeler kapsamında şu anlaşmalar sağlandı;

  • Turgundi-Herat Demiryolunun keşfi, tasarımı ve inşaatı projesinin yapılması üzerine Mutabakat Muhtırası;
  • Afganistan İslam Cumhuriyeti’nde demiryolu tesislerinin inşasına yatırım çekilmesi konusunda mutabakat zaptı;
  • Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Afganistan İslam Cumhuriyeti "Da Afganistan Breshna Sherkat" Devlet Kurumu arasında planlara ilişkin protokol;
  • Akina-Andhoy demiryolu yapımı için sözleşme;
  • Türkmenistan Sanayicileri ve Girişimcileri Birliği ile Afganistan İslam Cumhuriyeti Herat Eyaleti Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği anlaşması;
  • Müşterek üretimin oluşturulması konusunda İşbirliği Anlaşması ("Super Cola beverages Manufacturing Co ");
  • Ortak üretim tesisine ilişkin bir mutabakat zaptı (kümes hayvanı çiftliği inşası hakkında).

Ayrıca, bu ziyarette siyasi istişareler de yapıldı. Orta Asya-Afganistan formatındaki görüşmelerin devam ettirilmesi, Aşkabat’ta Barış görüşmelerin yapılması, Türkmenistan yüksek eğitim kurumlarında Puştu dilinin öğretilmesi konusunda da görüşmeler yapıldı.

ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖRÜ GELİŞTİRİLECEK

Elektrik enerji, inşaat, kamu hizmetlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarımurat Purçekov, elektrik enerji sektörünün geliştirilmesine yönelik projeler hakkında bilgi verdi. Ülke genelinde bu alanda halkalı elektrik sisteminin kurulması öngörülmektedir.

Bu bağlamda, Ahal-Balkan ve Balkan-Daşoğuz arasında yüksek voltajlı elektrik nakil hatları inşa edilecek. Bu proje, ülkede elektrik üretiminin ve ihracatının arttırılmasına imkan sağlayacak.

2 BİN ADET RUS KAMAZ MARKA ARAÇ SATIN ALINACAK

Sanayi, ulaştırma, haberleşmeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ın dünyaca ünlü kamyon ve ağır vasıta araçlarını  üreten Kamaz şirketinden 2 bin adet araç satın alınmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkmen Lider, Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti ile münasebetlerin her zaman geliştirildiğine dikkat çekerek, Kamaz marka araçların Türkmenistan’da her alanda kullanıldığını ifade etti. 2008 yılında Aşkabat’ta Kamaz şirketinin ticaret, eğitim ve servis merkezinin açıldığını söyleyen Devlet Başkanı, Rus şirketinin yük araçlarının üretiminde dünyada önemli konuma sahip olduğunu ifade etti.

SAÄžLIK 2019 FUARI VE KONFERANSI

Sağlık, eğitim, bilim ve kamu örgütlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov, 20-22 Temmuz tarihlerinde sağlık çalışanları günü dolayısıyla Sağlık 2019 Fuarı ve Konferansı’nın yapılacağını söyledi. Fuara, 40’dan fazla ülkeden 200’ün üzerinde şirket katılacağı ve şirketlerin sağlık alanındaki teknolojilerini ve ilaçlarını sergileyeceği ifade edildi.

20 ülkeden sağlık uzmanlarının katılacağı konferansta ise sağlık sektöründeki gelişmelerin ele alınması beklenmektedir. Ayrıca, Türkmenistan tıp endüstrisi ile bir dizi yabancı tıp kurumu ve sektör bakanlığı arasındaki tıp alanında ikili işbirliği konulu taslak Memorandumlar ve Anlaşmaların görüşülmesi ve imzalanmaları önerilmesi planlanmaktadır.

BİRİNCİ SINIF ÖÄžRENCİLERİNE BEDAVA EÄžİTİCİ BİLGİSAYAR HEDİYE EDİLECEK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov ayrıca, önümüzdeki eğitim yılında ilk defa okula gidecek öğrencilere Devlet Başkanı adından eğitici bilgisayarların hediye edilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Bu sene ülke genelinde 153 bin 885 çocuk ilk defa okula gidecek.

Eğitici bilgisayarların Türkmenistan Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı Bilgisayar Teknolojileri Merkezi’nin Agzybirlik tilsamatı işletmesi ile Türkmenistan Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı Türkmenmaşıngurluşyk Ajansı’nın Aydyn gijeler işletmesi tarafından ortaklaşa hazırlanacak. Yeni bilgisayarların teknik göstergeleri ve yazılımları iyileştirilecek ve ekran parametreleri arttırılacak.

Bakanlar Kurulu’nda petrolgaz, özel sektörün desteklenmesi, tarım alanındaki mevcut işler, kültür haftası gibi pek çok konu görüşüldü. Özellikle, Türkmengaz Devlet Kurumu’nun teknolojik donanımın iyileştirilmesi yönünde çalışmaların yapıldığı, ülkede küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi açısından biri dizi teşviklerin yapıldığı ifade edildi.

Her sene Haziran ayı sonunda kutlanan Kültür ve sanat çalışanları, Mahtumkuli Firaki Şiir Günü dolayısıyla düzenlenen Kültür haftası etkinliklerinin 2020 yılında Daşoğuz vilayetinde yapılması kararlaştırıldı.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistan Azerbaýjanyň Eýrandaky ilçihanasyna edilen hüjümi ýazgardy

Täjigistanyň Prezidenti Türkmenistanyň Prezidentini sapar bilen gelmäge çagyrdy

Ata Watan Eserleri

Dalaşgärleri hödürlemek möwsümi başlady

Teswirle