TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplantısı: ABU Genel Kurulu Türkmenistan’da

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 27 Eylül Bağımsızlık Bayramı öncesinde Ruhiyet Köşkü’nde genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile birlikte askeri yetkililer, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valilerinin davet edildiği toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. Türkmen Lider, af yasasını imzaladı ve vatandaşlık hakkı tanıma kararına imza attı. Vatandaşlığa kabul edilen 735 kişiye bir ay içerisinde pasaportlarının verilmesi kararlaştırıldı.

AHAL VİLAYETİNDE MODERN KÖYLER KURULACAK

Bakanlar Kurulu’nda Ahal vilayetinin Gökdepe, Kaka ve Ak buğday ilçelerinde modern köylerin inşa edilmesine yönelik proje değerlendirildi. Bu köylerde konutlar yanı sıra birçok sosyal amaçlı tesisler inşa edilecek. Devlet Başkanı bununla ilgili kararnameye imza attı. Kararname kapsamında köylerin inşasına Ekim 2018’de başlayarak, Eylül 2021’de tamamlamak planlanmaktadır.

TÜRKMENTEL 2018 ULUSLARARASI İLETİŞİM FUARI VE KONFERANSI

Toplantıda, Ekim ayında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek 11.Türkmentel 2018 Uluslararası İletişim Fuarı ve Konferansı hakkında bilgi verildi. Fuara ve konferansa 21 ülkeden 80’in üzerinde şirket katılması bekleniyor.

Ayrıca, 9-12 Ekim tarihlerinde Aşkabat’ta haberleşme alanında İletişim İdareleri Başkanları Konseyi 53. Toplantısı yapılacak. Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden bu sektördeki uzmanlar katılacak. Bunun yanı sıra Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden (İTÜ) temsilciler davet edildi.

ABU GENEL KURUL TOPLANTISI

Bakanlar Kurulu’nda 30 Eylül-5 Ekim tarihinde Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Kurulu 55. Toplantısı gerçekleştirilecek. Asya ülkelerinden çok sayıda delege katılacak. Türkmen Lider, bununla ilgili karara imza atarak, ABU Genel Kurul toplantısının üst düzeyde yapılmasını istedi.

Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo Yayıncılığı ve Sinema Komitesi, 2012 yılında Asya-Pasifik Yayın Birliği’ne üye oldu. Bu birliğin bünyesinde 64 ülkeden 260 üye bulunmaktadır. Söz konusu yayıncılık alanında dev bir örgüt konumunda.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarına, askeri yetkililere ve valilere yakında basılan “Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi” ve “Türkmenistan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda” isimli kitaplarını hediye etti.

Ýene-de okaň

Garaşsyz, hemişelik Bitarap Türkmenistanyň daşky gurşawy goramak ulgamynyň işgärlerine

Türkmenistanyň Prezidenti Hindistan Respublikasynyň ýolbaşçylaryna gynanç bildirdi

Türkmenistanyň Mejlisiniň maslahaty

Teswirle