JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Yeni Atamalar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin güncel konular ele alındı. Bakanlar Kurulu’nda bazı atama kararları da gerçekleştirildi.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI’NIN ZİYARETİ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Berlin ve Hamburg kentlerini kapsayan Almanya ziyareti hakkında bilgi verdi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın yakın bir tarihte Türkmenistan’a gerçekleştireceği ziyaret hakkında bilgilendirdi.

1992 yılında kurulan diplomatik münasebetler sonrasında Türkmenistan ile Azerbaycan ilişkileri siyasi, ekonomik, ticari, kültürel anlamda güçlenerek büyümektedir.

İlham Aliyev’in bu ziyaretinde bir dizi anlaşmalara imza atılacak. Yakın bir zamanda Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev Azerbaycan’ı ziyaret etmişti. İki Türkmen yetkili, İlham Aliyev tarafından kabul edilmişti.

ÖZELLEŞTİRME ATAÄžI

Maliye, finans ve bankacılıktan sorumlu Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, devlete ait 27 tesisi özelleştirilmesine yönelik hazırlanan teklifi sundu. Bu bağlamda, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı’ndan 20 tesis, Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’ndan 5 tesis ve Enerji Bakanlığı’ndan 2 tesis açık arttırmaya çıkarılacak.

23.ULUSLARARASI PETROLGAZ FUARI VE KONFERANSI

Petrolgazdan sorumlu Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, 20-22 Kasım tarihlerinde 23.Türkmenistan Petrolgaz Fuarı ve Konferansı’nın yapılacağını duyurdu. Türkmenistan’ın en büyük organizasyonlarından olan bu forum dünyanın enerji devlerinin bir araya geldiği önemli etkinliktir.

Konferansta dünyanın enerji sektörüne ilişkin pekçok konu, petrol ve doğalgaz kaynaklarının yeniden işlenmesi, bu alandaki uluslararası işbirliği konuları görüşülecek. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesi ele alınacak.

Etkinliğin diğer bir önemli konuları petrolgaz sektörüne yatırım çekmek, enerji kaynaklarının üretiminde son teknolojilerin kullanılması, ekolojik yönden temiz yakıtın üretilmesi, Türkmen gazının ihraç yollarının çeşitlendirilmesi, doğalgazın yeninden işlenerek gazkimya ürünlerinin üretilmesi olacak.

TAPİ projesi konusunda önemli ilerlemelerin yaşandığı, Suudi Kalkınma Fonu tarafından sağlanan 40 milyon dolarlık yardım ile boru satın alındığı kaydedildi. Türkmen Lider bunun için Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdul Aziz Al Saud’a teşekkür etti.

AVAZA’DA ULUSLARARASI ULAŞTIRMA KONFERANSI

Ulaştırma ve iletişimden sorumlu Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, 28 Kasım’da Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Ulaştırma Konferansı’nın yapılacağını duyurdu. Ulaştırma sektöründeki yerli uzmanlarla birlikte dünyanın pek çok ülkesinden yabancı uzmanların foruma katılmasının beklendiği kaydedildi. Transit taşıma koridorlarının geliştirilmesine yönelik düzenlenen konferansta küresel bazda sürdürülebilir kalkınma için ulaştırmanın önemli yönleri ele alınacak.

TARIM SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ ATAMALAR

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda Halk Maslahatı’nda tarım sektöründe köklü değişikliklerin yapılması konusunda önemli kararların aldığına dikkat çekerek, bunun için tecrübeli uzmanlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Devlet Başkanı bu nedenle, Tarım ve Su Kaynaklar Bakanı Övezmurat Enermuradov’u başka göreve atanması sebebiyle bu görevden aldı.

Tarım ve Su Kaynakları Bakanı görevine Ahal vilayetinin Baherden ilçe valisi Annageldi Yazmuradov atandı. Baherden ilçe valisinin görevini geçici olarak vali yardımcısı Aydogdy Nurgeldiyev yürütecek.

Toplantıda ayrıca, Türkmen Lider Daşoğuz vilayetinin Gurbansoltan ece ilçesinin valisi Soltanmurat Babacanov’u görevindeki eksiklikler nedeniyle bu görevden alındı. Bu ilçe valiliği görevine Ahal vilayet vali yardımcısı Serdar Meredov tayin edildi.

Ayrıca, Ahal vilayet vali yardımcısı Nazarmurat Nazarmuradov bu görevden alınarak, Daşoğuz vilayet vali yardımcısı görevine atandı.

 

Ýene-de okaň

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri