JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Turizm sektörü geliştirilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov Başkanlığı’nda ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konuların ele alındığı Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları sorumlu oldukları sektörlerdeki çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Turizm sektöründeki uluslararası işbirliğinin arttırılacağı kaydedildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ’ne ulaşılması için Türkmenistan Hükümeti ile UNDP arasındaki ortak eylem planı hakkında bilgilendirdi. Bu alanda hedeflere ulaşılması için Türkmenistan’ın ulusal gönüllü inceleme programının hazırlandığı kaydedildi.

Bunun için Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’nda bir platform oluşturulacak. Türkmenistan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması için büyük çaba göstermektedir. Bunun için ulusal programlar hazırlanarak, bunun hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

AYÇİÇEK YAÄžI ÜRETİMİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, özel sektöründeki üretim hakkında bilgi verdi. Özellikle Gündogar akımı ve Kamilliğin gözbaşı özel şirketlerin ekolojik yönden temiz Ayçiçek yağının üretimini yapacağı duyuruldu. Önümüzdeki yıl hizmete girecek bu tesiste yıllık 24 bin ton yağ üretilecek.

2019 yılında tarım ürünlerinin üretiminin arttırılması için araziler tahsis edilecek. 5 bin hektar alana Ayçiçek ekilecek.

Türkmen Lider bu teklifi destekleyerek, tarım sektöründeki çalışmaların hızlandırılmasını ve ayçiçeğin en iyi çeşidinin yetiştirilmesi için çaba gösterilmesini istedi.

ULUSLARARASI ULAŞTIRMA KONFERANSI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, 28 Kasım tarihinde Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Ulaştırma Konferansı’nın yapılacağını duyurdu. Dünyanın pek çok ülkesinden uzmanlar, ulaştırma alanında faaliyet gösteren şirketler, ilgili bakanlık ve kamu kurumların temsilcilerinin, uluslararası örgütlerin ve basın mensuplarının katılacağı ifade edildi.

Konferans kapsamında "Transit taşımacılık koridorunun güçlendirilmesinde devletlerarası işbirliğinin rolü”, "Lojistik şirketlerinin transit taşıma koridorlarının geliştirilmesindeki önemi", “Altyapı ve ulaşım fırsatları” ve “Multimodal taşımacılık ve ciroları” konularında oturumlar gerçekleştirilecek. Konferans ile eş zamanlı bir fuar da organize edilecek.

TURİZM ALANINDA ULUSLARARASI İŞBİRLİÄžİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı B.Abdıyeve turizm sektöründeki uluslararası işbirliği ve sektördeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi bünyesinde 7 devlete ait ve 16 özel turizm işletmesi faaliyet göstermektedir. Bu turizm acenteleri yurtdışından gelen turistlere ve yerli vatandaşlara Türkmenistan’ın turizm imkanları doğrultusunda turistik geziler düzenlemektedir.

‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılında Türkmen halkının kültürel ve tarihi değerleri yeniden değerlendirmek için imkan oluştu ve bu alanda iç ve dış turizm de önemli gelişmeler yaşandı.

Türkmenistan’ın turizm fırsatlarını yurtdışında yaygınlaştırılması ve yabancı turistlerin Türkmenistan hakkında bilgi almaları için Devlet Turizm Komitesi’nin ve diğer turizm acenteleri internet siteleri büyük katkı sağlamaktadır.

Turizm sektöründe uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu sene zarfında Çin, Japonya, Almanya ve İspanya’nın turizm şirketleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Dünya Turist Rehberleri Birliği (WFATG) Federasyonu'nun uzmanlarının katılımıyla rehberlerin hazırlanması için kurslar düzenlenmekte ve sonrasında uluslararası sertifikalar verilecektir.

15 Kasım’da Aşkabat’ta düzenlenen CAREC 17.Bakanlar Konferansı’nda Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi ile Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında turizm sektöründeki işbirliğinin hızlandırılması için görüşmeler yapıldı. Japon tarafı, Orta Asya Japonya programı kapsamında turizm alanındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda bir takım teklifler sundu.

2019 yılında aşamalı olarak turizm rotalarının arttırılması yönünde çalışmalar yapılacak. Türkmenistan’ın 2019-2025 Kalkınma Programı kapsamında dijital turizm alanında da çalışmalar gerçekleştirilecek.

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler