JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Sektörlerin çalışma planları değerlendirildi

26 Ocak tarihinde 2017 yılının tüm detayları ile değerlendirileceği 2018 yılındaki ilk genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı öncesindeki toplantıda, ülkedeki sektörlerin çalışma planları gözden geçirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının sorumlu oldukları sektörler ile ilgili hazırladıkları 2018 yılı için çalışma planlarını değerlendirdi. Türkmenistan’ın öncülüğünde hayata geçirilmekte olan dev proje, TAPİ doğalgaz boru hattı için Suudi Kalkınma Fonundan yatırım desteği sağlanacağı açıklandı. Bunun için Türkmen Lider, Suudi Arabistan Kralı’na bir teşekkür mektubu gönderdi.

Toplantıda, finans, ekonomi, bankacılık, ticaret, petrolgaz, tarım, sanayi, inşaat, enerji, belediye hizmetleri, ulaştırma, iletişim, kültür, eğitim, sağlık ve spor alanları için hazırlanan çalışma planları görüşüldü. Bunun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı’nın 2018 eylem planı gözden geçirildi. Ayrıca, ülkenin vilayetleri için de 2018 yıl çalışma planları hazırlandı. Bu çalışma planlar, Türkmenistan’ın 2018-2024 yılları kalkınma programı çerçevesinde hazırlandı. 7 yıllık bu programda ülke ekonomisine 240 milyar manat civarında yatırım yapılması öngörülmektedir.

ULUSLARARASI SANAYİ ÜRÜNLERİ FUARI

2018 yılının ilk fuarı, 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Uluslararası Sanayi Ürünleri ve Modern Teknolojiler Fuarı ziyaretçilere kapılarını açacak. Bakanlar Kurulu toplantısında yapılan açıklamada, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılacak fuara yabancı şirketler yanı sıra bakanlıklar, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye yerli firmalar katılacak. Fuarda kimya, enerji, petrolgaz endüstrileri ve gıda işletmelerine yönelik teknolojik ekipman, inşaat malzemeleri, araç ve teknik ekipmanları gösterilecek. Bunun yanı sıra, beyaz eşya, tekstil endüstrisi ekipmanları, sağlık ekipmanı üreten şirketler ile birlikte bilim ve uzay teknolojileri, taşımacılık ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler hizmetlerini tanıtacak.

ULUSLARARASI TÜRKMENBAŞI DENİZ LİMANI TANITILACAK

Bakanlar Kurulu’nda Hazar’ın kıyısında inşa edilmekte olan Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın tanıtılması gündeme getirildi. Söz konusu proje, Türkmenistan’ın gerçekleştirdiği büyük yatırım projelerinden birisidir. Yakın gelecekte Orta Asya ile Avrupa’yı bağlayacak dev lojistik üs ve deniz kapısı olarak hizmet verecek. Bu projenin imkanları ile  tanıtım faaliyetleri yapılacak.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan heyetinin Pakistan ve Hindistan ziyaretlerinin sonuçları ele alındı. Meclis Başkanı, İran’ın başkenti Tahran’daki görüşmeleri hakkında bilgilendirdi. Türkmen heyeti, İslam İşbirliği Örgütü Parlamenterler Birliği Müslüman kadın parlamenterler konferansına katıldı. 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär