JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu Toplandı: Ocak-Temmuz Ayları Değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Temmuz 2017 tarihinde ülke ekonomisinin görünümü ele alındı. Söz konusu dönemde ekonomik büyümenin 6,4 oranında olduğu açıklandı. Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç ve dış siyasetinin gündemindeki önemli konular ele alındı. Toplantıda öne çıkan konu başlıkları şöyle;

 

EKONOMİK BÜYÜME 6,4

 

Türkmenistan Ekonomisi yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 6,4 olarak büyüdü. Ülkedeki bu seneki büyümenin global ekonomik büyüme oranından 2 kat olması beklenmektedir. 7 ayda sanayide yüzde 3,4, inşaatta yüzde 3,9, ulaşım ve iletişimde yüzde 10,9, ticarette yüzde 9,2, tarımda yüzde 4,6 ve hizmet sektöründe yüzde 10 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı.

2017 yılının Ocak-Temmuz döneminde ortalama maaşlar yüzde 9 oranında arttı. Bu dönemde tüm finansman kaynaklarından yapılan yatırım artarak, bu rakam 28,95 milyar manatı buldu.

Bu dönemde Türkmenistan Devlet Hammadde Borsası’nda 143 işlem yapıldı ve bu işlemler sonucunda 8403 sözleşme imzalandı. Sözleşmelerin tutarı 626,6 milyon manatı buldu. Ayrıca, Ocak-Temmuz aylarında Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 17 fuar ve 12 konferans düzenlendi ve 12,1 milyon manat değerinde hizmet verildi.

7 ay sürecinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye yerli firmalar tarafından 415 milyon manatlık sanayi ürünleri, 635 milyon manatlık tarım ve gıda ürünleri üretildi. Söz konusu dönemde Türkmen firmalar tarafından 3 milyar 215 milyon manat tutarında inşaat çalışmaları yapılmıştır.

 

TÜRKMENİSTAN LATİN AMERİKA VE AFRİKA’YA AÇILIYOR

 

Bağımsız ve Tarafsız ülke olan Türkmenistan dış politika açılımını sürdürüyor. Türkmenistan Latin Amerika ve Afrika ülkeleri ile diplomatik münasebetlerini geliştiriyor. Bugüne kadar Türkmenistan 145 dünya ülkesi ile diplomatik ilişki kurdu. Bu sene içerisinde Türkmenistan Paraguay, Cibuti ve aynı zamanda Saint Kitts ve Nevis Federasyonu (Saint Christopher ve Nevis Federasyonu olarak da bilinir) ile diplomatik münasebetlerin kurulmasına yönelik bildiri imzaladı.

 

Ayrıca, Ocak-Temmuz ayları kapsamında Türkmenistan’a Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 263 yabancı heyet geldi ve 431 Türkmen heyeti yurtdışına gitti.

 

TÜRKMENİSTAN KAVUN BAYRAMI’NA HAZIRLANIYOR

 

Türkmen kavunu dünyaca ünlü olup, tadı ve faydalı olması ile dikkat çekmektedir. Türkmenistan’da her sene Ağustos ayının ikinci pazarında kavun bayramı kutlanmaktadır. Türkmen Liderinin Kararı ile bu sene Kavun Bayramı Asya oyunlarına 30 gün kalması nedeniyle 17 Ağustos günü Türkmenistan Ziraat Üniversitesi’nde tören düzenlenecek. Törende çiftçilere değerli hediyeler verilecek ve çeşitli kavunların sergisi gerçekleştirilecek. Aynı bir dizi açılışlar yapılacak. Petrolve doğalgaz sektörüne ait binalar hizmete açılacak. Akşam saatlerinde Türkmenistan Kamu kuruluşlarının binası hizmete açılacak. Olimpiyat Köyünde kavun fuarı ve 5.Asya Oyunlarının katılan ülkelerin yemeklerinin fuarı yapılacak ve dev konser programı organize edilecek.

 

Tatlı kavunları ile dünyaya ün salmış Türkmenistan’da 400’ün üzerinde kavun çeşidi bulunmaktadır.

 

12 AÄžUSTOS HAZAR DENİZİ GÜNÜ

 

Türkmenistan’da 12 Ağustos tarihinde Hazar Denizi Günü kutlanacak. Hazar’ın kıyısındaki Avaza turizm merkezinde bir dizi etkinlikler yapılacak. Bu etkinlikler kapsamında bilimsel konferans, spor ve kültürel faaliyetler gerçekleştirilecek. Spor ve kültürel faaliyetlere Hazar’ın kıyısındaki tatil beldesinde bulunan çocuklar da katılacak.

 

Hazar Denizi Günü Türkmenistan’ın ekoloji politikasını yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenmektedir. Bu alanda uluslararası işbirliği arttırılmaktadır ve Hazar Denizi’nin ekolojik güvenliğinin sağlanması yönünde birçok faaliyetler yapılmaktadır.

Hazar Denizi Günü etkinlikleri, Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi Devlet Komitesi, Türkmenistan Çevre Koruma ve Toprak Kaynakları Devlet Komitesi ve Balkan vilayet valiliği tarafından organize edilecek.

 

Bakanlar Kurulu toplantısında Devlet Başkanı tarafından bir dizi kararlar imzalandı.

Atamalar gerçekleştirildi.

 

•            Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Atageldi Şamuradov Kültür Bakanı gürevine atandı. Atageldi Şamuradov daha önce Kültür Bakan Yardımcısı görevinde bulunuyordu.

•            Türkmenistan Devlet Başkanın Kararı ile Mısıra büyükelçi atandı. Türkmenistan Suudi Arabistan Büyükelçisi Çarıyev Orazmuhammet, aynı anda Türkmenistan Mısır Büyükelçisi olarak görev yapacak.  Sayın Çariyev, daha önce Türkmenistan’ın İstanbul Baş konsolosu olarak görev yapmıştı.

•            Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Türkmenistan-Hindistan Hükümetlerarası Ticaret, Ekonomik, Bilim ve Teknoloji İşbirliği Komisyonu’nun Türkmen tarafının üyeleri belirlendi.

 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi