TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu toplandı: Ocak-Haziran ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Haziran 2018 döneminin ekonomik göstergeleri değerlendirildi ve 2018 yılının ikinci yarısı için yeni hedefler belirlendi.

EKONOMİK BÜYÜME 6,2

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, valiler ve kamu kurum yetkilileri raporlarını sundu. Raporlara göre, bu yılın altı aylık sonuçlarına göre, GSYH büyüme oranı yüzde 6,2'ye yükseldi. 2017 yılının aynı dönemine göre ürün üretimi ise yüzde 4,4 arttı. Perakende ticaret cirosunun büyüme hızı geçen yılın aynı dönemine göre – yüzde 19,7 oranında ulaştı.

Ortalama aylık ücret geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artmıştır. Ocak-Haziran tüm finansman kaynakları kapsamında 19,1 milyar manat yatırım gerçekleştirildi.

Rapor döneminde 51 tesis özelleştirildi. Devlet Bütçesine 24.1 milyon manat aktarıldı. Yılın ilk yarısında elde edilen sonuçlara göre, devlet mülkiyeti nedeniyle alınan fonların tutarı 69,8 milyon manat olmuştur.

6 aylık dönemde petrol üretimindeki artış yüzde 0,2, benzin üretimi yüzde 1,5, gazyağı yüzde 1,9, polipropilen yüzde 6,1, mineral gübreler yüzde 7,2, çimento yüzde 0,7, plastik ve fiberglas borular yüzde 9,4, pamuk lifi yüzde 12,3, pamuklu kumaş yüzde 15,7, tabaklanmış deri yüzde 7,3, işlenmiş balık ve balık ürünleri – yüzde 23,8, dikiş ve örme ürünler – yüzde 8,9, ekmek ve ekmek ürünleri – yüzde 2,3 artış görüldü. Ayrıca, yeni sanayi tipi ürünlerin geliştirilmesine dikkat çekilirken, incelenen dönemde 2,6 milyon metrekare cam üretildi.

Özellikle, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla, ithalat hacmi yüzde 43 oranında azalmış ve ürün ihracatı yüzde 41 oranında artmıştır.

Devlet Mal ve Hammadde Borsası’nda Ocak-Haziran döneminde 124 işlem tescil edilerek, 12 bin 256 sözleşme imzalandı.

Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'ne göre, yılın ilk yarısında sanayi üretimi yüzde 26 daha yüksek oldu. Tarım ve gıda ürünleri için bu gösterge yüzde 65,2 oranında artmıştır. Ticaret cirosu yüzde 1,3 arttı. Hizmet sektöründe artış yüzde 1,5’i buldu.

TÜRKMEN LİDERİN DEÄžERLENDİRMESİ

Türkmen Lider, raporları dinledikten sonra genel değerlendirme yaptı. Ülke ekonomisinde ulusal ekonominin bazı sektörlerinde, mal ve hizmet üretiminde iyi sonuçlara ulaşılmış olup, bu da GSYİH büyümesinin yüzde 6,2 seviyesinde gerçekleşmesini sağladığını kaydetti.

Halihazırda toplam maliyeti yaklaşık 40 milyar 500 milyon ABD doları bulan yaklaşık bin 600 sanayi ve sosyal tesisinin inşasının devam ettiğine dikkat çeken Türkmen Lider, geçen 6 ayda 3 milyar 200 milyon dolar değerinde 26 dev tesisin açıldığını söyledi.

Türkmen Lider, ihraç kaynaklı ürün üretiminin arttırılması, özelleştirmenin hızlandırılması konusunda talimatlar verdi. Avaza turizm bölgesindeki otel ve dinlenme tesislerini özel sektöre devredilmesi konusunda Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Başkanı Aleksandr Dadayev’e talimat veren Türkmen Lider, 9-23 Temmuz tarihlerinde devlet yetkililerine yıllık izinlerini kullanabileceklerini, bu dönemde ülkedeki kaplıcalara giderek, tatil yapabileceklerini söyledi.

TÜRKMEN LİDERİ’NİN İMZALADIÄžI KARARLAR

– Türkmen Lider, 2019 yılında maaşlara yüzde 10 oranında zam yapılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

– Türkmen Lider, Halk Maslahatı’nın 1.Toplantısının 24-25 Eylül 2018 tarihinde yapılmasına yönelik kararnameyi imzaladı.

– Türkmen Lider, Türkmenistan'da Nüfusun Ruh Sağlığının Korunması İçin 2018-2022 Ulusal Programının Onaylanması ilişkin kararnameyi imzaladı.

– Türkmen Lider, Türkmenistan'da fiziksel aktivitede artışa ilişkin 2018-2025 Ulusal Stratejisini onaylanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

– Türkmen Lider, Alkolün zararlı etkilerinin önlenmesine ilişkin 2018-2024 Ulusal Programının ve uygulanmasına yönelik önlemlerin Planının onaylanması ilişkin kararnameyi imzaladı.

ATAMALAR

– Türkmen Lider, Balkan vilayet valisi Satlık Satlıkov’u görevden aldı.

– Türkmen Lider, Balkan vilayet valisi görevine Yaztagan Gılıcov’u atadı. Yaztagan Gılıcov, Türkmenbaşı şehri Avaza ilçesi valisi ve Avaza Ulusal Turizm Bölgesi İdaresi Başkanı görevini yürütüyordu.

 

Ýene-de okaň

Gazagystanyň ilkinji prezident dalaşgäri

Türkmenistanyň wekiliýeti Fransiýada iş saparynda bolýar

Adatdan daşary ýagdaýlara taýýarlyk babatda hyzmatdaşlyk ösdürilýär

Teswirle