DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu Toplandı: Ocak-Eylül ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, 2017 yılının Ocak-Eylül ayları için ekonomik durum gözden geçirildi, atamalar gerçekleştirildi ve bazı hedefler belirlendi.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, il, şehir ve ilçe valileri, rektörler, genel yayın yönetmenleri ve diğer yetkilerin davet edildiği geniş katılımlı toplantıda, 2017 yılının 3 çeyreğindeki mali ve bütçe değerleri ele alındı. Yerel bütçenin gelir kısmı 9,5 milyar manat seviyesinde, harcama kısmı ise 8,7 milyar manat seviyesinde gerçekleşti.

EKONOMİDE İSTİKRAR

2016 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, bu yılın ilk 9 ayında doğal gaz üretimi yüzde 7,8, demir konstrüksiyon – yüzde 5,1, elektrik – yüzde 4,8, pamuklu kumaş – yüzde 10,2, deri yüzde 6,3, tekstilde yüzde 9,4 oranında büyüme gerçekleştirildi. Çimento üretim hacmi, bir önceki yılın göstergesi olan 2 milyon 734 bin tona ulaştı. Ayrıca, gıda endüstrisinin önemli sektörlerinde sürdürülebilir göstergeler sağlanmaktadır.

Bu dönemde 39,4 milyar manat yatırım gerçekleştirilerek, bunun yüzde 48'i sanayi tesislerine, yüzde 52'si toplumsal ve kültürel tesislere harcandı. Kırsal kesimin kalkınma programı kapsamında 1 milyar 410 milyon manatlık yatırım gerçekleştirildi.

Türkmenistan’da yurtdışından getirilmekte olan ürünlerin yerini dolduracak ürün üretim tesisleri inşası devam etmektedir. 9 ayda bununla ilgili 8 tesisin inşası tamamlandı, 74 tesiste inşaat çalışmaları devam ederken, 39 tesis proje aşamasında.

Söz konusu dönemde 42 tesis özelleştirilerek, 52,9 milyon manat devlet bütçesine aktarıldı.

Rapor döneminde 18 milyar 360 milyon 611 bin kWh elektrik üretildi, geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 103.8 oldu. Elektrik ihracatı 2 milyar 870 milyon 835 bin kWh olarak, büyüme oranı ise yüzde 103.2 seviyesine ulaştı.

Devlet ve Hammadde Borsası’nda, 9 ayın devamında 185 işlem gerçekleştirilerek, 13086 sözleşme tescil edildi. Ocak-Eylül döneminde Ticaret ve Sanayi Odası 13.3 milyon manatlık hizmet verdi.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'ne göre, 9 ayda 639,3 milyon manat değerinde sanayi ürünleri üretildi, tarım ve gıda ürünleri üretimi yüzde 42,6 artışla 953.9 milyon manata ulaştı. Tamamlanan inşaat ve montaj işlerin hacmi 4 milyar 640,1 milyon manat olmuştur. Hizmet sektöründe 748 milyon manatlık iş tamamlanmış, yüzde 12.8 oranında büyümüştür.

Bu dönemde ülke genelinde 607 bin hektar araziye kışlık buğday ekildi ve 751 bin ton pamuk hasadı toplandı.

EKONOMİDEN SORUMLU BAKANLAR KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ATANDI

Devlet Başkanı toplantıda Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığını feshederek, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı kurdu. Bu bakanlığın başına Batır Bazarov atandı.

Ekonomi, bankacılık ve uluslararası finans kuruluşlarından sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı görevine Maliye Bakanı Goçmurat Muradov atandı. Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazar bu görevi geçici olarak yürütüyordu.

Goçmurat Muradov aynı zamanda Türkmenistan'dan BDT ülkelerinin Ekonomik Konseyine temsilci olarak atandı.

Türkmen Lider, yeni atanan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov’a diğer başkan yardımcıları ile birlikte gelecek sene için devlet bütçesinin taslağının hazırlanmasını hızlandırmak konusunda talimatlarda bulundu.

TÜRKMEN ÖÄžRENCİLERİNİN OLİMPİYAT BAŞARISI

Ocak-Eylül döneminde Türkmen öğrencileri katıldıkları uluslararası bilim olimpiyatlarından 80 madalya kazandı. Bunun 11’i altın, 25’i gümüş ve 44’ü bronz. Yüksek eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenciler ise bu dönemde 4 altın, 6 gümüş ve 11 bronz olmak üzere toplam 21 madalya kazandı.

Türkmenistan’ın spor alanındaki başarıları da dikkat çekti. 17-27 Eylül tarihlerin Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları yapıldı. Türkmen sporcular 89 altın, 70 gümüş ve 86 bronz olmak üzere toplam 245 madalya ile büyük zafer imza attı.

Söz konusu Ocak-Eylül döneminde Türkmen sporcular 99 uluslararası turnuvaya katılarak, 731 madalya (242 altın, 223 gümüş ve 266 bronz) kazandı.

TÜRKMEN LİDERİ’NİN DEÄžERLENDİRMESİ

Devlet yetkililerinin raporlarını dinledikten sonra Türkmen Lider genel değerlendirme yaptı. Ülke ekonomisinin sistematik ve kapsamlı olarak geliştirilmesi, yeni sanayi tesislerinin inşası, ihracat kalemlerinin arttırılması, elektronik endüstrisinin oluşturulması için çaba gösterildiğini söyleyen Devlet Başkanı, 9 ayın içerisinde 4 milyar dolar değerinde 216 dev tesis inşa edildiğini ifade etti. Bu dönemde 1,5 milyon metrekare konut, hastaneler, dinlenme tesisleri, üniversite binaları, tıbbi merkezler, okullar, kreşler ve diğer tesislerin inşa edildiğine dikkat çeken Devlet Başkanı, ülke ekonomisinin kalkınmasında özel sektör temsilcilerinin büyük katkı sağladığını belirtti.

Zamanında alınan önlemler sayesinde küresel ekonomik krizin etkisinin azaltıldığını söyleyen Türkmen Lider, bunun sayesinde ülke ekonomisindeki büyüme oranının yüzde 6,4 oranında tutmayı başardıklarını söyledi.

Devlet Başkanı Cumartesi günü toplu ağaç dikme kampanyasının yapılacağını ve Yaşlılar Konseyinin yapılacağı Türkmen’in Ak Evi’nin hizmete açılacağını söyledi. 9 Ekim tarihinde de Yaşlılar Konseyi toplantısı yapılacak.

BAKANLAR KURULU’NUN ATAMALARI

– Şamurat Meretliyev Türkmenkimya Kurumu geçici Başkanı görevinden alındı.

– Niyazlı Niyazlıyev Türkmenkimya Kurumu Başkanı görevine atandı.

– Söyençnazar Selimov Aşkabat şehri Berkararlık ilçe valisi görevinden alındı.

– Şöhrat Goçmuradov Aşkabat şehri Berkararlık ilçe valisi görevine atandı.

– Azat Atayev Aşkabat şehri Abadan ilçe valisi görevinden alındı.

– Rövşen Hıdırov Aşkabat şehri Abadan ilçe valisi görevine atandı.

– Şöhrat Cepbarov Lebap vilayeti Birata ilçe valisi görevine atanarak, Lebap vilayeti Garaşsızlık ilçe vali yardımcısı görevinden alındı.

– Çarıyar Ahmedov geçici İnşaat ve Mimarlık Bakanı görevinden alındı.

– Söyençnazar Selimov İnşaat ve Mimarlık Bakan Yardımcısı görevine atandı ve aynı zamanda geçici bakan görevini yürütecek.

– Azat Atamuradov Demiryolu Taşımacılığı Bakan Yardımcısı görevine atandı.

– Gurbanmurat Muradalıyev  Kültür Bakan Yardımcısı görevine atandı ve Mahtumkuli Ulusal Müzik ve Drama Tiyatrosu başkanlığı görevinden alındı.

– Hudaynazar Recepov Daşoğuz şehir vali yardımcısı görevinden alındı.

– Şıhdurdu Cumayev Daşoğuz şehir vali yardımcısı görevine atandı.

– Gurbancemal Annakov’a Adalat gazetesi baş editör yardımcısı görevine atandı.

TÜRKMENHALI KURUMU, TEKSTİL BAKANLIÄžI’NA DEVREDİLDİ

Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenhalı devlet kurumunu Tekstil Bakanlığı'na devrini öngören bir karar imzaladı. Tekstil Bakanlığı bununla ilgili çalışmalar yaparak, söz konusu kurumun iç tüzüğünü hazırlayarak, Bakanlar Kurulu’na sunacak.

Maliye ve Ekonomi Bakanlığı, Tekstil Bakanlığı ile birlikte Türkmenhalı kurumunun bazı tesislerini özelleştirmek için satışa çıkaracak. Kurumun Mari vilayetindeki yün işleme işletmesi, Esenguli ve Baharlı ilçelerindeki hali işletmeleri ve diğer hali fabrikalarının işletmeleri özelleştirilecek. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Türkmen elektrik energiýasyny Azerbaýjana ibermegiň mümkinçiliklerine garaldy

Täjigistanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Azerbaýjanyň SOCAR kompaniýasy Aşgabatda wekilhanasyny açdy

Azerbaýjanyň ykdysadyýet ministri Türkmenistanda saparda bolýar

Ata Watan Eserleri

Türkmen ilçisi Kataryň medeniýet ministri bilen duşuşdy

Alžiriň Ilçisi ynanç hatlarynyň nusgalaryny gowşurdy