JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Kadir Gecesi Af kararı çıktı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ocak-Mayıs aylarının değerlendirildiği toplantının ilk gündemini yaklaşmakta olan Kadir Gecesi af kararı oldu.

Türkmen Lider, ülkedeki devam eden geleneğe göre, suç eylemlerinden tövbe eden ve yeni bir hayata başlamaya hazır olan hükümlü kişiler için Kadir Gecesi af kararının hazırlandığını belirtti. Devlet Başkanı bu kararı imzalayarak, 611 mahkumu serbest bıraktı.

Türkmen Lider, askeri yetkililere en kısa zamanda aftan yararlanan kişilerin ailelerine ulaşmasını sağlamalarını, il ve ilçe valilerinden bu kişilere iş imkanı sağlanması konusunda talimatlarda bulundu.

TÜRKMEN EKONOMİSİN’DE 6,2’LİK BÜYÜME

Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Mayıs aylarının ekonomik göstergeleri ele alındı. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları sorumlu oldukları sektörlerde 2018 yılının 5 ayındaki çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Söz konusu dönemdeki makroekonomik göstergelerin ülke ekonomisinde istikrarlı büyümenin devam ettiği, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 6,2 oranında büyüdüğü açıklandı. Genel olarak, tüm bakanlıklar ve sanayi birimleri tarafından ürünlerin üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 4,3 oranında arttığı ifade edildi.

2020 Ulusal Köy Programı kapsamında ilk 5 ayda ülkenin il ve ilçelerindeki yaşam standartların geliştirilmesi için 731,2 milyon manat değerinde yatırımlar yapıldı.

Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı'ndaki ticaret cirosu 2017 yılı aynı dönemine göre yüzde 7,7 oranında arttığı açıklandı. Devlet Mal ve Hammadde Borsası'nda 104 ticaret seansı gerçekleştirilerek,  ihracat sözleşmelerinin sayısı da dahil olmak üzere 10 bin 180 sözleşme tescil edilmiş, 2017 yılının aynı dönemine göre % 9,1 oranında artış kaydedildi. Toplam kâr, bir önceki yılın seviyesine göre yüzde 23,5 daha yüksek olduğu belirtildi.

Ocak-Mayıs döneminde, Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 2,2 oranında hizmet hacmini artırdı. 8 sergi ve 4 konferans düzenlendi.

Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'ne göre, sanayi malları üretimi yüzde 20,6, tarım ve gıda ürünleri – yüzde 64,6 oranında artmıştır. Ticaret cirosundaki artış yüzde 3,3 oldu. Hizmet sektöründe artış yüzde 1.9'dur.

TÜRKMEN LİDER 5 AYI DEÄžERLENDİRDİ

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda ilk 5 ayının değerlendirmesini yaptı. Ekonomik büyümeyi yüzde 6,2 oranında tutmayı başardıklarını kaydeden Devlet Başkanı, söz konusu dönemde daha önce planlanan şekilde sanayi tesisleri, konutlar, okullar, kreşler ve diğer binaların hizmete açıldığını belirtti.

Enerji kaynaklarını dünya pazarına çeşitli yollarla ihraç etme politikasını yürüttüklerini belirten Devlet Başkanı, TAPİ doğalgaz boru hattı projesinin devam ettiğini ifade etti.

Türkmen Lider, 5 Temmuz’da 2016 yılının ilk 6 ayının değerlendirileceği geniş katılımlı bir Bakanlar Kurulu toplantısını yapacaklarını belirtti.

Devlet Başkanı, bu ayı içerisinde Lebap vilayetinin Türkmenabat kentinde vilayet hastanesini ve konutların açılışını yapacaklarını ve Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışına yapılan hazırlıkları inceleyeceklerini belirtti. Daha sonra Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde sanatoryum ve diğer projeleri hizmete açacaklarını söyledi.

 Daha sonra Devlet Başkanı, 3 Haziran günü Dünya Bisiklet Günü’nü kutladıklarını, aynı zamanda en çok katılımlı bisiklet öğrenme etkinliği olarak Guinness Rekorlar Kitabının sertifikasını aldıklarını belirtti. Türkmen Lider, Türkmenistan’da Bisiklet cemiyetinin 1894 yılında Aşkabat’ta kurulduğunu, günümüzde bisiklet sporunun dünyada yaygın spor dallarının birisi olduğunu, bisikletin 200 yılı aşkın süredir kullanılan bir ekolojik dostu bir ulaşım aracı olduğunu söyledi.

Türkmen Lider, bu bağlamda, Aşkabat’ta Dünya Bisiklet Günü’nün anısına bir anıt inşa edilmesini teklif etti. Bu konuda bazı yetkililere talimat veren Türkmen Lider, anıtın gelecek sene 3 Haziran’da hizmete açılmasının güzel olacağını ifade etti.

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi